Badania w kierunku reumatologicznym, czyli ASO

Badania w kierunku reumatologicznym, czyli ASO

Zwykłe zapalenie gardła może być dopiero początkiem poważnych komplikacji. ASO to badania krwi, mające na celu wykluczenie możliwej gorączki reumatologicznej. Polegają one na znalezieniu we krwi pacjenta przeciwciał produkowanych przez układ odpornościowy.

Znalezienie się ich we krwi jest odpowiedzią na dostanie się do organizmu paciorkowców. Przeciwciała produkowane są w konsekwencji zapalenie gardła i migdałków, wywołanego przez daną grupę paciorkowców. Nieodpowiednio leczone, a więc bez odpowiedniego antybiotyku, powodują tzw. Gorączkę reumatyczną. Powikłaniem może być zwężenie zastawki. W efekcie pogarsza się krążenie, a zdarza się, że konieczna jest jej wymiana.

Objawy gorączki reumatycznej

Gorączka reumatyczna objawia się stanami zapalnymi w stawach. W odróżnieniu jednak od reumatoidalnego zapalenia stawów, zapalenie to przenosi się z jednego na drugi. Ponadto, może pojawić się zapalenie mięśnia sercowego, rumień, a także charakterystyczne guzki podskórne. Nie są one bolesne, ani zaczerwienione. Gorączka leczona jest najczęściej odpowiednio dobranym antybiotykiem.

Aleksandra Wiktor

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Zdrowe stawy – leczenie, profilaktyka, suplementy, porady 2021