Choroba zwyrodnieniowa stawów – jak ją rozpoznać?

Usman Yousaf z Unsplash
Usman Yousaf z Unsplash

Problemy z poruszaniem dotykają coraz większej liczby osób. Jednym ze schorzeń jest choroba zwyrodnieniowa stawów – jak ją rozpoznać?

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Zwyrodnienie stawów to najczęściej spotykana choroba układu ruchowego. Powstaje w wyniki zaburzenia chrząstki stawowej, która odpowiada za amortyzację ruchów stawów i umożliwia sprawne poruszanie się. Wraz z rozwojem schorzenia, uszkodzeniu ulegają także pozostałe elementy układu stawowego, co ogranicza ruchomość i prowadzi do niepełnosprawności. Choroba zwyrodnieniowa stawów może mieć postać pierwotną lub wtórną.

Choroba zwyrodnieniowa stawów – jak ją rozpoznać?

Choroba może nie dawać żadnych objawów nawet przez lata. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie mogą nie dopuścić do niepełnosprawności, dlatego warto poznać objawy schorzenia. Do najczęstszy zaliczany jest ból zapalny stawów. Może wystąpić zarówno w stanie spoczynku jak i ruchu, także w nocy. Gdy wstawanie z krzesła czy siadanie zaczyna sprawiać problemu, warto zgłosić się do lekarza. Kolejnym sygnałem, ułatwiającym rozpoznanie zwyrodnienia jest sztywność i trzeszczenia. Możemy odczuwać powtarzające się stany, przypominające skurcz. Charakterystyczne, trzeszczące dźwięki to wynik tarcia nierównych powierzchni stawowych. W dokładnym rozpoznaniu choroby stawów pomagają odpowiednie badania. USG stawów, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny to metody, które umożliwiają dostrzeżenie wszelkich zmian, powstałych w układzie ruchu. Zdjęcia radiologiczne pozwalają na zlokalizowanie zmian takich jak zwężenia i torbiele.

Jak leczyć chorobę?

Najważniejszym celem jest takie postępowanie, które nie dopuści do dalszego rozwoju choroby i utraty możliwości poruszania się. Leczenie polega na łagodzeniu wszelkich objawów choroby zwyrodnieniowej stawów. Właściwa rehabilitacja, aktywność ruchowa i zdrowa dieta odgrywają w tym przypadku szczególną rolę. Środki farmakologiczne pomaga jedynie zwalczyć ból i stan zapalny stawów, łagodząc tym samym przebieg choroby. W poważnych stanach, gdy choroba jest mocno rozwinięta stosuje się leczenie chirurgiczne. Pomocne są sztuczne protezy, które umożliwiają poruszanie. Niestety nie istnieje żadna metoda, która jest w stanie wyleczyć całkowicie pacjenta z chorobą zwyrodnieniową stawów.

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: