Odpowiednia dieta pomaga zapobiegać reumatyzmowi?

Odpowiednio zbilansowany jadłospis ma wyjątkowo korzystny wpływ na stan organizmu.

Reumatyzm to nie tylko choroba osób starszych, ale i młodych. Kojarzy się głownie ze zwyrodnieniem stawów, jednak tak naprawdę choroby reumatyczne to ponad dwieście jednostek, które mają inne przyczyny i inny przebieg. Większość jednak kojarzy się z bólem i obrzękiem stawów.

Nadwaga zagraża stawom

Odpowiednia dieta może zapobiegać lub łagodzić objawy choroby. Warto wspomnieć, że nieodpowiednio dobrany jadłospis bogaty w cukry, tłuszcze, potrawy ciężkostrawne prowadzi do nadwagi. Osoby otyłe mają o wiele większe problemy ze stawami – często obserwuje się u nich np. ból kolan, który świadczy o ich przeciążeniu.

Co jeść, czego unikać?

Jako, że chorób reumatycznych jest wiele, ciężko znaleźć jeden słuszny jadłospis dla wszystkich. Jednak uważa się, że przy reumatyzmie odpowiednie będą produkty mające właściwości przeciwzapalne (np. przyprawy – kurkuma, imbir) oraz te bogate w kolagen, który wchodzi w skład tkanki łącznej (np. galaretka). Pewnym jest, że stawom mogą zaszkodzić diety bogate w nabiał i mięso oraz produkty na bazie pszenicy i kukurydzy. W diecie za to nie powinno zabraknąć warzyw i owoców bogatych w antyoksydanty jak witamina A, C i E.

Aleksandra Wiktor

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Zdrowe stawy – leczenie, profilaktyka, suplementy, porady 2021