Co zawierają suplementy diety na stawy?

Christina Victoria Craft z Unsplash
Christina Victoria Craft z Unsplash

Suplementy diety to produkty, po które Polacy chętnie sięgają w codziennym życiu. Nasz rynek stanowi prawdziwy raj dla producentów tychże, ponieważ traktujemy je jak cukierki, które można łykać bez zastanowienia. W aptekach znajdziemy suplementy diety na wszystko – na nadmierny, jak i niedostateczny apetyt, na kości, stawy, menopauzę, odporność etc. Co zawierają suplementy diety na stawy?

Kolagen

Stanowi podstawowe białko strukturalne naszych stawów. Gdy kolagenu jest za mało, te zaczynają szwankować. Niestety, z wiekiem organizm produkuje coraz mniej kolagenu. W rezultacie jesteśmy bardziej narażeni na kontuzje. Dlatego też producenci suplementów diety dodają do nich kolagen. Może to być kolagen rybi, wyodrębniony z żelatyny wieprzowej bądź innego pochodzenia.

Witamina C

Kwas askorbinowy jesy niezbędny do prawidłowej syntezy kolagenu. Gdy jego stężenie w organizmie jest niskie, powstaje mniej tego białka o właściwościach strukturalnych. W praktyce oznacza to, że nasze stawy zaczynają szwankować. Aby przywrócić je do dawnej świetności, trzeba spożywać więcej witaminy C. Znajdziemy ją w owocach, ale też w suplementach diety, gdzie występuje w dość wysokim stężeniu.

Glukozamina

Glukozamina należy do mukopolisacharydów, które wchodzą w skład tkanki chrzęstnej i łącznej. To właśnie ten związek chemiczny znajdziemy w mazi stawowej. Odgrywa w nim niezwykle istotną rolę, ponieważ uczestniczy w syntezie proteoglikanów. Glukozamina tworzy też swoiste rusztowanie dla kolagenu wchodzącego w skład stawów.

Chondroityna

Spożywanie suplementów diety z chondroityną zaleca się osobom, które skarżą się na ból stawów bądź też mają problem z ich ruchomością. W produktach uzupełniających niedobór tego składnika w organizmie występuje ona zazwyczaj w postaci siarczanu chondroityny. Z punktu widzenia chemicznego chondroityna jest mukopolisacharydem.

Kompleksowe podejścia do układu ruchu

Bardzo często w aptece można kupić suplementy diety, które nie tylko wpływają pozytywnie na stan naszych stawów, ale dzięki obecności dodatkowych składników wzmacniają też nasze mięśnie i kości. Produkty te zawierają na ogół wapń, którego potrzebujemy, aby cieszyć się mocnymi kośćmi.

Suplementy diety nie zastąpią zbilansowanych posiłków

Nie zapominajmy o tym, że żaden suplement diety nie zastąpi nigdy prawidłowej, zbilansowanej diety. Nie można jeść byle czego, licząc na to, że tabletka w magiczny sposób zachowa nasze stawy w dobrej kondycji. Warto stosować ją wspomagająco, przestrzegając na co dzień zdrowych nawyków żywieniowych.

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: