Reumatyzm to potoczne określenie 340 jednostek chorób nieurazowych narządu ruchu.
Wśród nich wyróżniamy:
1)choroby niezapalne obejmują choroby zwyrodnieniowe stawów oraz reumatyzm tkanek miękkich
2) choroby zapalne, czyli choroby układowe tkanki łącznej.
W przypadku wyżej wspomnianych schorzeń niezbędna jest rehabilitacja ruchowa. Aktywność fizyczna chroni stawy przed degeneracją. Warto podkreślić, iż wiele osób dotkniętych reumatyzmem, unika ruchu, ponieważ ten powoduje ból. Ćwiczenia wpływają pozytywnie na odżywianie chrząstki stawowej. Jednocześnie stymulują syntezę specjalnego płynu, który zmniejsza tarcie pomiędzy elementami stawu.
Zanim osoby skierowane na rehabilitację rozpoczną ćwiczenia, muszą pozbyć się bólu. W tym miejscu z pomocą przychodzi nam współczesna medycyna. Specyfiki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwobrzękowym pozwalają pozbyć uciążliwych dolegliwości. Ta kuracja jest niezwykle skuteczna, ponieważ działa miejscowo i zwalcza źródło problemu. Czasem można ograniczyć leczenie do preparatów przeciwzapalnych. Niestety, wspomniane specyfiki nie zawsze przynoszą pożądane rezultaty, wówczas należy włączyć farmakoterapię doustną. Wszelkie formy leczenia należy konsultować z reumatologiem.
*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.