Zwyrodnieniowe choroby stawów

Zwyrodnieniowe choroby stawów

Znacznie boleśniej przeżywają ją kobiety,, chociaż występuje u obu płci. Uważana jest za chorobę starczą, ponieważ pierwsze jej objawy pojawiają się zwykle między 40, a 60 rokiem życia. Czym jest zwyrodnieniowa choroba stawów?

Zwyrodnieniowa choroba stawów, często rozwija się do tego stopnia, że uszkodzony zostaje znaczna część układ ruchu. Główną jej przyczyną jest upośledzenie funkcji chrząstki stawowej. Kiedy elastyczna powłoka chroniąca kości, traci swe właściwości, wówczas także inne elementy układu ruchu narażone są na  różnego rodzaju dysfunkcje. Na niszczenie, narażone są nie tylko kości, ale i torebka stawowa, stawy więzadła, ścięgna, a nawet mięśnie. W konsekwencji wszystkich zmian, pojawia się uporczywy ból, deformacja stawów, a także coraz większe problemy ze swobodnym poruszaniem się.
Na zwyrodnieniowe zmiany stawów, najbardziej narażone są: kolana, biodra, kręgosłup, oraz stawy palców (zarówno dłoni jak i stóp), jednak choroba może dotknąć, każdego innego stawu. Co więcej, zmiany zwyrodnieniowe mogą dotyczyć, jednego, kilku, a nawet wielu stawów jednocześnie.
W medycynie, wyróżnia się chorobę zwyrodnieniową:
•        pierwotną – nie udało się ustalić bezpośrednich jej przyczyn, wiadomo jednak, że objawy chorobowe nasilają się wraz z wiekiem,
•        wtórną – powstaje na skutek, m.in.: urazów, nadmiernego i długotrwałego obciążania stawów, innych chorób stawów (tj. zwapnienia, czy reumatoidalne zapalenie stawów), nadwagi, złych nawyków żywieniowych, wrodzonych wad układu ruchu, a także innych przewlekłych chorób, jak na przykład cukrzyca czy nadczynność przytarczyc.
Choroba zwyrodnieniowa stawów, nie należy do rzadkich schorzeń. Według statystyk, ponad 80% pacjentów, po 55 roku życia, cierpi na dolegliwości zwyrodnieniowe. Co więcej, najczęściej nie dają one żadnych objawów, lub są tak znikome, że rozpoznanie choroby możliwe jest tylko i wyłącznie, dzięki badaniom radiologicznym.

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: