Operacje na stawy

Operacje na stawy

Kontuzje narządu ruchu to nie tylko kości i mięśnie ale z wiekiem znacznie częściej stawy. Przyczyn kontuzji stawów jest wiele. Nadwaga to tylko jedna z nich. Także aktywny tryb życia często sprawia, że osoby za młodu czynnie uprawiające sport z wiekiem czują tego skutki.

Duże obciążenia, częste użytkowanie oraz nawarstwiające się kontuzje – wszystko to obciąża stawy które z czasem dają o sobie znać.

Artroskopia

Operacje stawową nazywamy artroskopią. Wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Przez niewielki otwór do wewnątrz stawu wprowadzana jest miniaturowa kamera przez którą chirurg ocenia wszystkie struktury. Następnie stosując miniaturowe przyrządy chirurgiczne, ciągle monitorując staw, lekarz przechodzi do naprawy patologii w stawie.

Stawami najczęściej poddawanymi operacjom są stawy kolanowe, biodrowe oraz barkowe. Niegdyś była to operacja bardzo inwazyjna, wymagająca znacznego rozcięcia – dziś ograniczą się do dwóch małych „dziurek” przez co rehabilitacja trwa znacznie krócej. Blizna to zaledwie dwa niewielkie ślady.

Wskazaniami do wykonania artroskopii są: urazu stawów, niestabilność w stawie, złamania śródstawowe, reumatoidalne zapalenie stawów, zmiany zwyrodnieniowe.

Aleksandra Wiktor

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Zdrowe stawy – leczenie, profilaktyka, suplementy, porady 2021