Badania w kierunku reumatologicznym, czyli ASO

Badania w kierunku reumatologicznym, czyli ASO

Zwykłe zapalenie gardła może być dopiero początkiem poważnych komplikacji. ASO to badania krwi, mające na celu wykluczenie możliwej gorączki reumatologicznej. Polegają one na znalezieniu we krwi pacjenta przeciwciał produkowanych przez układ odpornościowy.

Znalezienie się ich we krwi jest odpowiedzią na dostanie się do organizmu paciorkowców. Przeciwciała produkowane są w konsekwencji zapalenie gardła i migdałków, wywołanego przez daną grupę paciorkowców. Nieodpowiednio leczone, a więc bez odpowiedniego antybiotyku, powodują tzw. Gorączkę reumatyczną. Powikłaniem może być zwężenie zastawki. W efekcie pogarsza się krążenie, a zdarza się, że konieczna jest jej wymiana.

Objawy gorączki reumatycznej

Gorączka reumatyczna objawia się stanami zapalnymi w stawach. W odróżnieniu jednak od reumatoidalnego zapalenia stawów, zapalenie to przenosi się z jednego na drugi. Ponadto, może pojawić się zapalenie mięśnia sercowego, rumień, a także charakterystyczne guzki podskórne. Nie są one bolesne, ani zaczerwienione. Gorączka leczona jest najczęściej odpowiednio dobranym antybiotykiem.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: