Czy reumatyzm jest dziedziczny?

Czy reumatyzm jest dziedziczny?

Choroby reumatyczne mają różne podłoże. Okazuje się, że niektóre z nich mogą być nawet dziedziczne. Reumatoidalne zapalenie stawów to jedna z tych chorób reumatycznych, której nie sposób wyleczyć. Można jednak łagodzić jej objawy, np. silny ból.

Jednak jako, że sporo chorób reumatycznych objawia się podobnie, jest tez bardzo trudny do zdiagnozowania.

Reumatoidalne zapalenie stawów, to wbrew pozorom również nie choroba samych stawów. Stan zapalny jest zawsze przyczyną czegoś – tutaj odpowiedzialny jest nasz układ immunologiczny, który sam niszczy błonę maziową budującą stawy.

Czy reumatyzm może być uwarunkowany genetycznie?

Niestety, tak. Obserwacje wskazują na związek pomiędzy prawdopodobieństwem zachorowania, a występowaniem schorzenia w rodzinie. Nie oznacza to jednak, że jeśli ktoś w naszej rodzinie miał reumatyzm to my też będziemy go mieć. Jeśli jednak dojdzie u nas do infekcji wirusowej lub bakteryjnej to istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że dojdzie do reumatoidalnego zapalenia stawów.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: