Jak ulżyć stawom kiedy bolą?

Jak ulżyć stawom kiedy bolą?

Bóle stawów mogą dotknąć nas w każdym momencie życia. U osoby zdrowej organizm sygnalizuje w ten sposób przeciążenie układu odpornościowego infekcją lub jest sygnałem świadczącym o poważnej chorobie. U osób, które kiedykolwiek doznały złamania, stłuczenia lub skręcenia kości czy stawów – ból pojawia się w przypadku częstych i nagłych zmian pogody.

Dla chorych, którzy borykają się z reumatyzmem, osteoporozą i artretyzmem dolegliwości związane z odczuwaniem bóli kostno-stawowych nie są niczym nowym. Towarzyszą im bowiem praktycznie każdego dnia.

Mniejsza waga to mniej bólu

W przypadku posiadania przez nas nadwagi, warto pomyśleć o zmianie diety w celu redukcji nadprogramowych kilogramów. Bezwzględnie zaś powinny skupić się na zmniejszeniu swojej masy ciała osoby otyłe, ponieważ znacząco wpływa to na odciążenie stawów.

Waży odpoczynek

Gdy dolegliwości bólowe dotyczą kilku partii ciała należy wypoczywać w wygodnej pozycji oraz nie przeciążać organizmu nadmiernym ruchem. Aby poprawić krążenie warto kłaść się w pozycji z lekko uniesionymi nogami umiejscowionymi na wysokiej poduszce.

Pomocne okłady

W zależności od schorzenia na jakie cierpimy warto stosować różnego rodzaju okłady, które łagodzą ból umiejscowiony w konkretnym miejscu. Konsultacja z lekarzem rozwieje nasze wątpliwości czy powinny to być okłady zimne (stany zapalne) czy też ciepłe (na dolegliwości reumatologiczne).

Wizyta u fizjoterapeuty lub gimnastyka

Odpowiedni masaż czy też ćwiczenia są nie tylko rewelacyjną profilaktyką, lecz także jest zalecana w leczeniu zapalenia stawów. Dobrze jest ćwiczyć pod okiem doświadczonego specjalisty, który dopilnuje abyśmy nie wyrządzili sobie krzywdy i wykonywali ćwiczenia poprawnie.

Postawa

Wyprostujmy się! Pamiętajmy o tym, że prawidłowa postawa chroni nasz kręgosłup przed skutkami wielogodzinnego siedzenia czy też stania.

Maści/tabletki

Te należy przyjmować jedynie po konsultacji z lekarzem. Choć część jest bez recepty i łagodzić będzie lekkie bóle, to już w poważniejszych przypadkach okazują się one nieskuteczne. Tracimy więc nie tylko pieniądze, lecz także i czas.

Warto troszczyć się o nasze stawy. Regularna aktywność fizyczna nie tylko zabezpieczy nas przed silnymi dolegliwościami bólowymi, ale też zapobiegnie ich częstym nawrotom. Dzięki temu nie będziemy musieli rezygnować z ulubionej aktywności fizycznej. Jeśli ból utrzymuje się powyżej 2-3 dni bądź stale się nasila  – powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty, który przeanalizuje nasz stan zdrowia oraz zaleci dalsze postępowanie.

Natalia Herzog

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: