Leki na reumatyzm

Leki na reumatyzm

Przed rozpoczęciem leczenia należy prawidłowo określić źródło dolegliwości reumatologicznych. Na wybór terapii ma wpływ kilka czynników. Wśród nich wymienia się: czas wystąpienia poszczególnych zmian i stopień ich nasilenia. Osoby, u których reumatyzm przybiera łagodną postać, mogą rozpocząć kurację od zażywania popularnych środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Wśród najczęściej stosowanych medykamentów przeciwbólowych wyróżnia się:

1) leki antymalaryczne,

2) glikokortykosteroidy,

3) sulfasalazynę,

4) metotreksat,

5) sole złota.

Lekarze często zalecają przyjmowanie specyfików o charakterze przeciwzapalnym, które bazują na kwasie acetylosalicylowym, diklofenaku, indometacynie czy ibuprofenie. Warto pamiętać, iż długotrwałe przyjmowanie preparatów przeciwzapalnych sprzyja chorobie wrzodowej i uszkodzeniu szpiku. Niestety, wyżej wspomniane medykamenty nie zawsze przynoszą pożądane rezultaty. Jeśli leczenie oparte na środkach przeciwbólowych i przeciwzapalnych jest nieskuteczne, do terapii włącza się glikokortykosteroidy. W sytuacji, gdy kondycja pacjenta nie ulega poprawie, stosuje się terapię skojarzoną: metotreksat, sulfasalazynę i chlorochininę.

Niestety, czasem zdarza się, że choroba szybko postępuje. W takiej sytuacji lekarz zazwyczaj przepisuje niesteroidowe leki przeciwzapalne i metotreksat lub cyklosporynę. W dalszej kolejności podaje się przeciwciała monoklonalne dla TNF-alfa. Warto pamiętać, iż przyjmowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych towarzyszą liczne efekty uboczne. W związku z tym tego typy medykamenty nie mogą być stosowane zbyt długo. Chorobom reumatycznym często towarzyszą powikłania narządowe. W takiej sytuacji należy skupić się na leczeniu ukierunkowanym na poprawę funkcji uszkodzonych narządów. w związku z tym, iż choroba często atakuje wątrobę i nerki, pojawia się problem z wydalaniem moczu i podwyższoną zawartością tłuszczów we krwi.

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: