Maziówczak

Maziówczak

Mianem maziówczaka określamy rzadki i złośliwy guz pierwotny, który wychodzi z torebek maziowych, pochewek ścięgnistych, kaletek i wypustek maziówkowych. Nowotwór może pojawić się w różnym wieku, aczkolwiek najczęściej dotyka osoby między 20. a 40. rokiem życia.

Ta podstępna choroba charakteryzuje się typowym rozmieszczeniem. U 50% pacjentów guz występuje w okolicy stawu kolanowego. Czasem może pojawić się w sąsiedztwie stawu stopy wraz z okolicą stawu skokowego oraz w okolicy stawu łokciowego. Maziówczak objawia się bólem, obrzękiem i narastaniem guzka. Ta choroba czasem przysparza problemów diagnostycznych, ponieważ zdarza się, iż atakuje nietypowe części ciała np. ściana brzucha, bark, mięśnie oka.

Początkowe symptomy bywają mylone z dolegliwościami charakterystycznymi dla torbieli zwyrodnieniowych i gruźlicy. Przerzuty do węzłów chłonnych, płuc i tkanki mózgowej pojawiają się w różnym czaise. Często nie towarzyszą im objawy wznowy miejscowej. Jednocześnie badanie radiologiczne nie wykazuje zmian patologicznych. Zważywszy na wspomniane trudności, lekarze czasem nie rozpoznają przerzutów. W przypadku maziówczaka złośliwego leczenie sprowadza się do rozległego wycięcia zmian lub amputacji kończyny. Ta podstępna choroba charakteryzuje się złymi rokowaniami.

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: