Mięsak maziówkowy

Mięsak maziówkowy

Mięsak maziówkowy, zwany również maziakiem, jest rzadko spotykanym nowotworem złośliwym. Ustalenie przyczyny bólu i stanu zapalnego w stawach nastręcza sporo trudności. Zdarza się, iż uciążliwe dolegliwości towarzyszą guzom nowotworowym. W przypadku maziaka mamy do czynienia z guzem pierwotnym, który może pojawić się u osób w różnym wieku. Zazwyczaj atakuje dzieci i młodzież, które intensywnie rosną.

Przeprowadzone badania wykazały, iż mięsak maziówkowy stanowi 7-10% wszystkich mięsaków tkanek miękkich. Pod terminem maziak kryje się nowotwór torebki maziowej stawu, pochewek ścięgnistych, kaletek i wypustek maziówki. U 50% chorych atakuje staw kolanowy, stawy śródstopia, stawy skokowe, stawy ręki i staw łokciowy. Mięsak maziówkowy charakteryzuje się wysoką śmiertelnością. Bardzo szybko daje przerzuty. W większości przypadków dotyczą one płuc.

Maziakowi zlokalizowanemu w obrębie kończyn towarzyszą silny, rosnący ból oraz zaburzenia chodu. W diagnostyce tej podstępnej choroby ogromną rolę odgrywa badanie rentgenowskie, które ujawnia guz, nierzadko ze zwapnieniami. Warto pamiętać, iż ostateczną diagnozę można postawić wyłącznie w oparciu o badanie histopatologiczne. Osoby, u których wykryto mięsaka maziówkowego, poddaje się zabiegowi chirurgicznemu, który sprowadza się do wycięcia guza. Często podejmuje się dodatkowe leczenie w postaci radio- i chemioterapii.

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: