Rodzaje badań reumatycznych

Rodzaje badań reumatycznych

Jeśli zaczyna doskwierać ból stawów warto wykonać kilka podstawowych badań. Być może powodem jest choroba reumatyczna. Bóle stawów mogą oznaczać wiele dolegliwości. Jednym z powodów może być choroba reumatyczna.

Jest ich jednak tak wiele, że często postawienie diagnozy okazuje się niesamowicie trudne. Istnieje jednak kilka badań, dzięki którym można stwierdzić, co powoduje nieprzyjemne dolegliwości.

Podstawa – badania krwi

Badania powinno się rozpocząć od podstaw, a więc badań krwi, biochemicznych oraz badań immunologicznych. Każda z chorób charakteryzuje się czymś innym, dlatego tez już po samych badaniach wstępnych można mieć ogólny obraz tego, co dzieje się w stawach. Badanie biochemiczne np. pozwala określić czynnik reumatoidalny, a więc ten odpowiedzialny m.in. za reumatoidalne zapalenie stawów.

Badanie płynu stawowego i obrazowe

Innym badaniem pomocnym w postawieniu diagnozy jest badanie płynu stawowego, który pobiera się za pomocą długiej igły z zaatakowanego stawu. Ten właśnie płyn poddaje się różnym badaniom w celu stwierdzenia obecności pewnych czynników. Ostatnimi badaniami są tzw. badania obrazowe, a więc rentgen, tomografia komputerowa, badanie USG. Dzięki nim lekarz ma dokładny obraz tego, co dzieje się w stawie i jak wyglądają zmiany.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: