Torebka stawowa

Torebka stawowa

Stawy należą do bardzo skomplikowanych struktur, które łączą w sobie takie elementy jak kości (dwie lub więcej), ścięgna, mięśnie, chrząstkę i wiele innych tworów anatomicznych, które pozwalają nam się poruszać. Natura zabezpieczyła ten skomplikowany mechanizm w niezwykle prosty sposób – zamknęła cały staw w torebce stawowej. Stanowi ona osłonę stawu przed urazami mechanicznymi, a także wzmacnia połączenie obydwu kości, dzięki czemu maleje ryzyko skręcenia stawu.

Budowa torebki stawowej.

Torebka stawowa ma dwie warstwy. Pierwsza z nich to warstwa na zewnątrz stawu, która jest bardzo mocna i składa się z grubych włókien. W środku stawu znajduje się zupełnie inna substancja, zapewniająca odpowiednie smarowanie stawu. Błona maziowa sprawia, że poślizg we wnętrzu stawu jest minimalny. Gdy nie ma tarcia, staw może pracować bardzo długo. Wiele chorób stawów spowodowanych jest nieprawidłowym składem błony maziowej, która nie zapewnia odpowiedniego zmniejszania tarcia i prowadzi do ścierania się elementów wewnątrz stawu.

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: