Strona główna / Choroby stawów / Maź w stawach
Maź w stawach

Maź w stawach

Staw zawiera ruchome elementy. Podobnie jak w przypadku maszyn, ruchome elementy stawu bez odpowiedniego zabezpieczenia szybko zaczęłyby się ścierać. W naszych stawach takim zabezpieczeniem jest maź stawowa. W takich stawach, jak staw kolanowy, maź stawowa jest wydzielana w bardzo dużych ilościach przez torebkę stawową. Maź tworzy wtedy specjalny rodzaj tkanki, zapewniający najwyższą formę nawilżenia elementów – zwana jest wtedy fałdem maziowym.

Kaletki maziowe.

Podobna sytuacja zachodzi w przypadku uwypuklenia mazi na zewnątrz stawu. Kaletki maziowe także występują w stawie kolanowym i łączą się bezpośrednio z jamą stawu. Taka kaletka stanowi kanał, który ułatwia poruszanie mięśniami oraz ścięgnami. Maź stawowa ma odpowiedni skład. Zapewnia odżywienie elementów stawu, które są w naturalny sposób oddzielone od reszty organizmu. Sprawia także, że chrząstka jest odpowiednio odżywiona i nie ma problemów z zapaleniami lub zakażeniami we wnętrzu stawu. Składa się w dużej mierze z kolagenu oraz proteoglikanów.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.Wymagane pola zostały oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top