Jak dobrze chronić swoje kolana?

Jak dobrze chronić swoje kolana?

Bieganie cieszy się dużą popularnością wśród osób wiodących zdrowy styl życia.  Rekreacyjnie uprawiany jogging bardzo dobrze wpływa na poprawę pracy serca, a w połączeniu z  aerobikiem zwiększa sprawność fizyczną.Bieganie dotlenia organizm i pozwala zachować szczupłą sylwetkę. Czy regularny jogging niesie zagrożenie dla naszych kości i stawów?

 Wpływ systematycznego biegania na nasze kolana

Osoby, które systematycznie biegają, cieszą się zgrabną sylwetką i zdrowym sercem. Niestety, ich kolana i kości są narażone na obciążenie. Przeprowadzone badania wykazały, że stan kolan, ścięgien i kręgosłupa u amatorów i osób, które regularnie uprawiają jogging, jest zadowalający. Niekorzystne zmiany stwierdzono u ludzi, którzy borykają się z nadwagą.

Wszystkie pozostałe grupy nie doznały z tego powodu uszczerbku na zdrowiu. Lekarze, którzy wybrali grupę biegaczy do bardziej szczegółowych badań, pod kątem zwyrodnienia stawów, bólu, zwężenia szpary stawowej, gęstości chrząstki, stopnia rozwoju  narośli na brzegach kości, nie stwierdziła różnic pomiędzy grupą biegaczy wciąż aktywnych, a tymi, którzy całkowicie zaprzestali biegania.  Również przebadanie tych osób metodą obrazowania za pomocą rezonansu magnetycznego, nie wykazało zmian chorobowych zwyrodnienia stawu kolanowego. Z podobnych badań wynika jednak, że obciążenia kolan, bioder i kręgosłupa w przypadku ćwiczeń przy użyciu ciężarów powoduje zwłaszcza u kobiet nawet trzykrotne zwiększenie ryzyka występowania choroby zwyrodnieniowej stawów. Oprócz ryzyka choroby zwyrodnieniowej stawów, można nabawić się dolegliwości związanych z więzadłami kolanowymi. Taka dolegliwość może dotknąć biegaczy długodystansowych, ciężarowców i skoczków wzwyż, u których podczas bardzo długiego biegania, skakania i podnoszenia ciężarów, dochodzi do tak zwanego ,,poluzowania kolana  ”,  co w konsekwencji prowadzi do   zniekształcenia  tego stawu.

Zapobieganie urazom kolanowym.  Stara zasada mówiąca o tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć w przypadku ochrony kolana jest jak najbardziej na czasie. Należy wzmacniać ścięgna i mięśnie podkolanowe. Mięśnie podkolanowe z tyłu uda i czworogłowe z przodu uda znacząco różnią się w swoim funkcjonowaniu, ale każde z nich należy wzmacniać. Przed ćwiczeniami trzeba się  rozgrzać dokonując lekkich podskoków i wyskoków, przechodząc do przeskakiwania z jednej nogi na drugą. Powinno się także wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśni ud, łydek oraz kostek. Bardzo ważne są także ćwiczenia rozciągające się. Także przed regularnym bieganiem należy wykonywać tak zwane ćwiczenia zwinnościowe, dokonując lekkich zrywów i zmian kierunku ruchu, które przygotują mięśnie i stawy do lepszego radzenia sobie w terenie z problemem skręcenia kostki stopy. Gdy już zdecydujesz się na bieganie, to przygotuj sobie odpowiedni sprzęt do takich zajęć, a więc dobrze dobrane buty sportowe i przewiewny dres, a do treningu wybieraj płaskie tereny porośnięte trawą. Podczas biegu obserwuj swoje stawy, czy nie wydają niepokojących dźwięków. Jeżeli do swoich treningów podejdziemy profesjonalnie i zawsze będziemy dobrze rozgrzani, to na pewno wyjdzie nam to na zdrowie.

TAGI:

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: