Krioterapia w leczeniu bólu stawów

Terry Shultz z Unsplash
Terry Shultz z Unsplash

Bolące stawy niezaprzeczalnie ograniczają satysfakcję życiową oraz obniżają jakość codziennego funkcjonowania, utrudniając wykonywanie powszednich obowiązków i minimalizując aktywność fizyczną. Pacjenci, którzy doświadczają podobnych dolegliwości, poszukują sposobów na łagodzenie objawów – jedną z metod, wspomagających terapię schorzeń stawów jest krioterapia. Na czym polega oraz czy rzeczywiście jest skuteczna?

Krioterapia na czym polega leczenie zimnem?

Wdrożenie termoterapii do leczenia bólu stawów okazuje się wysoce zasadne – szczególną skuteczność wykazuje ekspozycja bolesnych lokalizacji na niskie temperatury. Krioterapia polega na czasowym, miejscowym obniżeniu temperatury wybranych tkanek, co skutkuje działaniem przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym (5).

Wśród technik krioterapeutycznych można wymienić (2):

 • okłady, wykorzystujące worki wypełnione kostkami lodu lub zmrożone ręczniki bawełniane,
 • masaże lodem w kostkach,
 • kąpiele w wodzie z lodem,
 • kompresy i aerozole oziębiające,
 • nadmuchy zimnego powietrza,
 • kriokomory (nie ograniczające się do działania miejscowego, lecz w sposób holistyczny wpływające na organizm pacjenta).

Skuteczność krioterapii w bolesności stawów

Okazuje się, że omawiana metoda leczenia bólów stawowych stanowi skuteczny sposób na zminimalizowanie dolegliwości – poddawanie pacjentów regularnym zabiegom krioterapeutycznym redukuje ilość bolesnych stawów oraz zmniejsza odczuwany dyskomfort, wywołany bólem, obrzękiem, sztywnością i ograniczeniem ruchomości (1, 3). Dzięki wdrożeniu efektywnej krioterapii, pacjenci mogą aktywnie uczestniczyć w rehabilitacji, a podejmowane w jej trakcie ćwiczenia mogą być bardziej intensywne i bezbolesne (4).

Wskazania do stosowania krioterapii – dla kogo leczenie zimnem? czytaj więcej >>

Z uwagi na specyfikę skuteczności oddziaływania zimnem na bolące stawy, zasadne wydaje się wdrażanie podobnej terapii wobec pacjentów cierpiących zarówno na ostre, napadowe, jak i przewlekłe bóle. Z pewnością podobne zabiegi okażą się trafną propozycją wobec osób, chorujących na reumatoidalne, zwyrodnieniowe i zapalne dolegliwości kostno-stawowe – warto wśród nich wspomnieć ogólny stan zapalny stawów w różnych lokalizacjach, jak również zapalenie rwy kulszowej oraz inne schorzenia, generujące uciążliwy ból. Skuteczna okazuje się także krioterapia kolana, podczas bólów pojawiających się w przebiegu zwyrodnień lub zapaleń tej lokalizacji. Co ważne – bezpieczna, nieinwazyjna oraz efektywna terapia zimnem umożliwia podjęcie działań, uskuteczniających powrót pacjenta do aktywności fizycznej (4, 5).

 1. Krawczyk-Wasielewska A, Kuncewicz E, Sobieska M. et.al Ocena skuteczności fizykoterapii w uśmierzaniu bólu towarzyszącego reumatoidalnemu zapaleniu stawów. Nowa Medycyna 2007; 4:74-79
 2. Bauer A, Wiecheć M. Systematyka zabiegów leczniczych w zakresie termoterapii. Praktyczna fizjoterapia i rehabilitacja 2015; 11:41-51
 3. Hansdorfer-Korzon R, Studnicki R, Dymek K. et.al Krioterapia jako środek zmniejszający ból u pacjentów ze zwyrodnieniem stawu biodrowego. Ann. Acad. Med. Gedan. 2013 43:109-114
 4. Lisiński P, Samborski W. Porównanie skuteczności krioterapii i ciepłolecznictwa w urazach stawu kolanowego. Medycyna Sportowa 2006; 2(6):106-110
 5. Chmara E, Cieślewicz A. Niefarmakologiczne metody leczenia bólu. Farmacja Współczesna 2010; 3:15-19

Tekst sponsorowany

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: