Regeneracja chrząstki stawowej

chrząstka stawowa

Nasze stawy wraz z rożnymi urazami i upływem lat zostają uszkodzone. Skutkiem czego mogą być problemy ze sprawnością. Regeneracja chrząstki stawowej jest możliwa, dlatego warto poznać sposoby odbudowania stawów.

Chrząstka stawowa

Chrząstka stawowa jest podporową tkanką łączną, która ma bardzo mały współczynnik tarcia. Jest zdecydowanie bardziej odporna na rozciąganie. Jej gładkość zapewnia wytrzymałość i sprawność nawet przy największym obciążeniu. Wtedy rozwija się najlepiej. Dzięki tarciu, absorbuje także wszelkie wstrząsy, dlatego możemy się sprawnie poruszać. Do jej uszkodzenia dochodzi poprzez mikrourazy i niebłagalny upływ czasu.

Regeneracja chrząstki stawowej

Choć stara tkanka nie może się odbudować, chrząstkę stawową możemy zregenerować poprzez odpowiednie odżywienie. Uszkodzone miejsca zajmuje tkanka włóknisto-chrzęstna. Poprzez płyn stawowy, do tkanki dochodzą składniki odżywcze, które ją wzmacniają. Najbardziej powszechną metodą regeneracji jest farmakologia. Taką formę stosuje się zarówno u sportowców jak i osób z chorobami zwyrodnieniowymi stawów. Odpowiednie preparaty spowalniają proces destrukcji tkanek. To jednak tylko działanie wspomagające, ponieważ dostępne leki nie są w stanie w pełni odbudować uszkodzone stawy. Badacze twierdzą, że takie związki jak kwas hialuronowy, siarczan glukozaminy, piaskledyna czy diaceryna pomagają w odbudowie chrząstki. Niektórzy zalecają także wyciąg z imbiru, chrząstki rekina czy przeciwutleniacze takie jak witamina C czy B-karoten. Substancje te mają właściwości łagodzące ból, zapewniające właściwy poślizg i hamujące stan zapalny. Naturalne składniki pozwalają na usprawnienie pracy stawów i szybszy powrót do ich prawidłowego funkcjonowania.stawy

Powyższe związki to jedynie substancje wspomagające leczenie. Znajdziemy je w wielu suplementach diety na stawy. Oprócz tego typu środków, w regeneracji chrząstki mogą pomóc także inne metody jak terapia hormonalna, terapia genowa czy leczenie bisofosfolanami. Konsultacja z lekarzem oraz odpowiednie badania pozwolą na dokładny dobór formy leczenia a co za tym idzie, regeneracji uszkodzonej chrząstki stawowej.

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Zdrowe stawy – leczenie, profilaktyka, suplementy, porady 2021