Leczenie stawów

Leczenie stawów

Leczenie stawów nie należy do procesów szybkich, łatwych i przyjemnych. Chcąc wyleczyć staw, bądź to z zapalenia, bądź ze zwyrodnienia – trzeba być przygotowanym na kompleksową i długą terapię. W im późniejszym wieku leczenie zostanie podjęte, tym trudniej o optymalne efekty. Czasami stopień degradacji stawu może być zbyt zaawansowany, z reguły jednak – uzyskanie poprawy przy długoletnim leczeniu jest możliwe. Terapia w dużej mierze polega na połączeniu leczenia farmakologicznego z fizykoterapią. Często używane są preparaty mające za zadanie zmniejszyć ból (np. maści zawierające ketoprofen, diclofenak, ibuprofen), a także leki przeciwzapalne. Przy leczeniu stanów zapalnych i zwyrodnień stosowane są również terapia ciepłem oraz ultradźwiękami. Czasami konieczna może być interwencja chirurgiczna – jeżeli zmiany zwyrodnieniowe stawu są już bardzo zaawansowane. Może wtedy dojść np. do wszczepienia protezy stawu. Ważne, aby przy chorobach stawów pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy uważać na masaże oraz urządzenia do masażów. Choć pozornie mogą one przynosić ulgę w bólu, to warto ich stosowanie skonsultować z lekarzem, upewniając się, że nie wyrządzą nam więcej szkody niż pożytku. Zalecana jest również wzmożona ostrożność przy wykonywaniu codziennych czynności – stawy mogą być bowiem podatne na urazy. Podczas odczuwania niewielkich tylko
dolegliwości warto zdać się na metody naturalne – specjalne maści na bazie ziół, lub ziołowe okłady, czy też maść borowinowa (specyfiki te nie dość ,że dostępne bez recepty, to jeszcze nie generują skutków ubocznych).

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: