Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów

Choruje na nią niespełna 2 procent populacji, a jej przyczyny wciąż nie są znane. Objawy mogą pojawić się niespodziewanie, często na skutek gwałtownego urazu, porodu, czy też długotrwałego i silnego stresu. Na RZS, kobiety chorują 4-krotnie częściej niż mężczyźni.
Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba z grupy tzw. schorzeń autoimmunologicznych, która dotyczy całego organizmu. Ujmując to, nieco bardziej obrazowo, organizm sam doprowadza do wyniszczania poszczególnych organów. W przypadku RZS, dochodzi do „ataku” i niszczenia przeciwciała Fc.
W trakcie choroby wyróżnia się dwa okresy – zaostrzenia objawów (inaczej, narastania ostrych objawów) oraz remisji, kiedy stopniowo zanikają dolegliwości. Lekarze wciąż próbują określić przyczyny choroby. Do tej pory, pozostają jedynie przypuszczenia, że najprawdopodobniej wynikają one z predyspozycji genetycznych, zakażeń lub drobnoustrojów.
Na przestrzeni wielu lat obserwacji, udało się ustalić, że najczęściej pierwsze objawy pojawiają się na skutek oddziaływania określonych bodźców, tj. silny stres, zakażenia, urazy, długotrwały wysiłek, a nawet poród. Chociaż trudno jednoznacznie określić, co jest przyczyną choroby, wiadomo, że za zmiany w stawach, odpowiedzialny jest odczyn zapalny. Na skutek stanu zapalnego błony maziowej stawów, pojawiają się na niej nacieki limfocytów oraz komórek plazmatycznych. W ten sposób błona zwiększa swą objętość, ograniczając ruchomość chorego stawu. W miejscach zmienionych chorobowo, dochodzi także do zaniku mięśni, co jest następstwem ograniczonych zdolności ruchowych.
Reumatoidalne zapalenie, to przede wszystkim bolesna choroba. Obrzękom i zesztywnieniu stawów, często towarzyszą także stany podgorączkowe, potliwość, a nawet problemy z koncentracją. Zmiany chorobowe najczęściej pojawiają się w obrębie stawów rąk, (głównie śródręczno-paliczkowych lub międzypaliczkowych bliższych). W dalszym przebiegu choroby, rozpoczyna się proces zaniku mięśni, deformacji stawów, oraz poranne sztywnienie stawów. Do leczenia reumatycznych zmian stawowych, stosuje się różne techniki. Zarówno leki, jak i terapia uzupełniająca, zawsze dobierane są indywidualnie do pacjenta. Standardowo, stosuje się leki przeciwzapalne, a także pozwalające skutecznie łagodzić ból.

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: