Reumatyzm u dzieci

Reumatoidalne zapalenie stawów u dzieci jest wbrew pozorom chorobą nie tak rzadką. Niestety ponieważ powszechnie uważa się, że reumatyzm jest chorobą wieku podeszłego, to mimo występujących dolegliwości jest rzadko diagnozowany u dzieci. Mimo wielu lat badań w tym obszarze, o reumatyzmie wśród dzieci wiemy stosunkowo niewiele. Podejrzewa się, że za występowanie tej nieprzyjemnej choroby odpowiadają przede wszystkim czynniki genetyczne. Część białek produkowanych w organizmie dziecka, zaczyna atakować tkanki tworzące stawy. Uszkodzeniu ulegają przede wszystkim stawy kolanowe, ale również inne narządy (przede wszystkim oczy).

W przypadku występowania reumatoidalnego zapalenia stawów u dzieci, niezwykle istotne jest postawienie trafnej diagnozy w jak najwcześniejszym stadium choroby.  Niestety jest to nieraz trudne, gdyż specjalistów reumatologów jest niewielu, jeszcze mniej jest reumatologów dziecięcych. Pierwszymi objawami choroby (które są łatwe do przeoczenia) są na przykład gorączka czy apatia. Są to objawy niejednoznaczne, co za tym idzie nie zawsze są kojarzone właśnie z tą dolegliwością.

W przypadku występującego bólu stawów i obrzęków w ich okolicach należy niezwłocznie zasięgnąć konsultacji ze specjalistą i przeprowadzić niezbędne badania diagnostyczne. Zlekceważenie symptomów choroby może doprowadzić do wielu powikłań, w tym zahamowania procesu wzrostu dziecka. Leczenie jest skomplikowane i wielopłaszczyznowe, stąd ważna jest wczesna diagnostyka. Należy zachęcać również dziecko cierpiące na tę chorobę do wykonywania aktywności fizycznej, gdyż jest ona w tym przypadku również wskazana.

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Zdrowe stawy – leczenie, profilaktyka, suplementy, porady 2021