Skąd się bierze reumatyzm?

Skąd się bierze reumatyzm?

Choroby reumatyczne to ogromna lista schorzeń, które mają różne przyczyny i często inne objawy. Reumatyzm to coraz bardziej powszechne schorzenie w naszym społeczeństwie. Wbrew temu, co pierwsze przychodzi nam na myśl, choroby reumatyczne nie dotyczą tylko ludzi starszych.

Najbardziej narażoną grupą są ci w przedziale od 30-50 lat, czynni fizycznie i w pełni sił, a najczęściej problem ten dotyka kobiety.

Skąd się to bierze?

Wbrew pozorom to nie stawy ani mięśnie są chore. Reumatyzm jest chorobą układu immunologicznego. Lekarze wciąż nie są w stanie wyjaśnić dlaczego, ale to nasz układ skutecznie walczący z bakteriami z nie znanego nam powodu, atakuje także naszą błonę maziową. Zaatakowane stawy bronią się procesem zapalnym co my odczuwamy w postaci ostrego bólu. Niestety niszczycielskie komórki szybko się mnożą, stąd choroba reumatyczna często przechodzi na sąsiadujące stawy, a z czasem zaatakować może także inne organy takie jak: nerki, serce czy układ nerwowy.

Niestety, choroby nie można wyleczyć, a jedynie łagodzić jej objawy stosując, np. środki przeciwzapalne, przeciwbólowe.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: