Przypadłość, która pojawia się u każdej osoby wraz z wiekiem i stanowi skutek pewnych transformacji i przemian wokół układu wzrokowego, to tak zwana starczowzroczność charakteryzująca się stopniowym osłabianiem akomodacji oka. Tylko nieliczni mogą poszczycić się idealnym widzeniem, również w wieku podeszłym. Zdecydowanie większa część społeczeństwa po przekroczeniu 40. roku życia zaczyna narzekać na trudności w czytaniu, szczególnie przy ograniczonym świetle. Wada pojawia się w głównej mierze u krótkowidzów i astygmatyków, ale również u osób, które już w czasach swojej młodości borykały się z problemami ze wzrokiem. Prezbiopia (bo takim fachowym nazewnictwem klasyfikuje się ową dolegliwość) jest spowodowana zatraceniem pewnej elastyczności i giętkości przez soczewkę oka.
Przedostające się do niej światło pada za siatkówkę, a to z kolei przekłada się na niewyraźne i zamazane widzenie. Jednym z pierwszych objawów tej przypadłości jest problem z czytaniem tekstu przy ograniczonym świetle lub wydanego drobnym drukiem tekstu. To wpływa na szybkie przemęczenie oczu, a wzmożona koncentracja na tekście sprzyja pojawieniu się bólów głowy. Pojawia się syndrom „krótkiej ręki” charakterystyczny dla osób oddalających od siebie każdy przedmiot, by zobaczyć go wyraźnie. Prezbiopia jest dolegliwością, której nie można zapobiec, kiedy już się pojawi. Jest naturalnym elementem całego procesu starzenia i postępuje wraz z wiekiem, jak i równocześnie z pogłębianiem się innych wad wzroku, jeżeli nie prowadzi się odpowiedniej profilaktyki oczu.
Każdego dotyka w rożnym stopniu i może stanowić dokuczliwą przypadłość, jeżeli zostanie pozostawiona samej sobie. Większość osób ze starczowzrocznością może skorzystać z kilku metod korekcji wzroku i zapewnić sobie tym samym komfort podczas codziennego funkcjonowania. Jednym ze sposobów są okulary dwuogniskowe, zwane inaczej okularami do czytania. Ich zaletą jest umożliwienie każdej osobie z omawianą przypadłością widzenie obiektów z różnych odległości bez konieczności wymiany okularów. Drugą, bardzo wygodną, a zarazem niezwykle komfortową alternatywą są soczewki multifokalne, które korygują wadę wzroku i są często stosowane przez osoby aktywne fizycznie. Istnieje również możliwość korekcji wzroku przez tak zwaną monowizję polegającą na założeniu soczewki do bliży do jednego oka oraz soczewki do dali do drugiego oka. Zdarza się, że wystarczy tylko ta pierwsza. Starczowzroczność przychodzi z wiekiem. Należy przyjąć ten fakt z godnością. By jednak ją opóźnić, warto już dziś zadbać o swoje oczy przez właściwą i bogatą w wartości odżywcze dietę oraz ćwiczenia narządu wzroku. Więcej informacji znajdą Państwo na:
https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/problemy-ze-wzrokiem/prezbiopia
Tekst sponsorowany
*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.