Kiedy i w jakim wieku pojawia się reumatyzm?

Kiedy i w jakim wieku pojawia się reumatyzm?

Dolegliwości związane z reumatyzmem mogą dotkną każdego.

Reumatyzm to potoczna nazwa dla szeregu chorób reumatycznych, które mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej kojarzony jest z ludźmi starszymi. Jednak często może dotyczyć ludzi młodych, a nawet dzieci.

Choroby reumatyczne to zbiór ponad 300 jednostek chorobowych, które dzielą się na zapalne, niezapalne i wtórne. Niezapalne, to np. zwyrodnienie stawów (kolanowych, biodrowych rąk). Faktycznie najczęściej występuje u ludzi starszych, ewentualnie w średnim wieku.

Choroby zapalne

Choroby zapalne stawów mogą wynikać z przeciążeń, np. stany zapalne ścięgien. Mogą one występować u ludzi w każdym wieku. Inne choroby zapalne, jak reumatoidalne zapalenie stawów, które najczęściej mamy na myśli mówiąc „reumatyzm” również mogą wystąpić u osób w każdym wieku. Do nich zalicza się też m.in. łuszczycowe zapalenie stawów (występujące nawet u dzieci), młodzieńcze zapalenie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów.

Choroby zapalne stawów często są uwarunkowane genetycznie. To choroby związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem systemu autoimmunologicznego, więc nie da się im zapobiec.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: