Co to jest antykoncepcja awaryjna?

pixabay
pixabay

Czasami w życiu kobiety dochodzi do nieplanowanego wcześniej stosunku seksualnego i pod wpływem chwili nie zostaje użyty żaden środek antykoncepcji. Może również dojść do pęknięcia prezerwatywy, nie zażycia tabletek antykoncepcyjnych lub nawet do przemocy seksualnej. Powodów może być naprawdę wiele. Kiedy już jest za późno i stosunek odbył się, ciężko jest myśleć o zabezpieczeniu przed ciążą. Zostaje nam tylko jedna metoda – antykoncepcja awaryjna.

Czym dokładnie jest antykoncepcja awaryjna?

Antykoncepcja awaryjna to nic innego jak metoda zapobiegania ciąży już po odbyciu stosunku.

Są to tak zwane tabletki „dzień po”, które należy zażyć jak najszybciej po odbytym stosunku. Największą skuteczność mają do 12 godzin po stosunku, później ich skuteczność maleje, a ryzyko zajścia w ciążę jest większe. Najpóźniej pigułkę z octanem uliprystalu należy przyjąć 120 godzin (5 dni) po stosunku, a lewonorgestrelem do 72 godzin po stosunku. Jest to czas maksymalny, kiedy tabletka ma, choć minimalną szansę zadziałać. Trzeba jednak sobie zdawać sprawę, że czas i skuteczność są rozbieżne – im później tabletka zostanie zażyta, tym mniejsza będzie jej skuteczność.

Często pigułki „dzień po” nazywane są wczesnoporonnymi. Jest to błąd, gdyż z poronieniem nie ma to nic wspólnego. Jeśli dojdzie już do zapłodnienia – tabletka nie zadziała. Jej zadaniem jest zahamowanie lub opóźnienie owulacji lub niedopuszczenie plemników do komórki jajowej w przypadku, kiedy doszło do owulacji.

Gdzie znaleźć antykoncepcję awaryjną?

Niestety tabletki „dzień po” nie są dostępne w wolnej sprzedaży. Potrzebna do jej zakupu jest recepta wystawiona przez lekarza. Jednak, aby nie czekać na wizytę u lekarza, można skorzystać z przychodni internetowych takich jak twoje-zdrowie24.pl, aby uzyskać receptę w naprawdę krótkim czasie. Dlaczego ta metoda antykoncepcji nie jest ogólnodostępna? Zdecydowano tak, by nie dochodziło do nadużyć, zmuszania kobiet do brania antykoncepcji awaryjnej oraz dlatego, że stosowanie jej częściej niż dwa razy w trakcie cyklu miesięcznego może być niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli chodzi o rodzaj tabletek, to jest ich sporo, a ceny kształtują się od 30 do nawet 130 złotych w zależności od marki i substancji aktywnej.

Tabletka „dzień po” ma wiele skutków ubocznych i nie powinna być stosowana jako regularna metoda antykoncepcji. Jest to, jak sama nazwa mówi, antykoncepcja awaryjna, w sytuacji podbramkowej. Najpopularniejszymi skutkami ubocznymi stosowania tabletki są:

  • rozregulowanie cyklu menstruacyjnego
  • wymioty, nudności, biegunka
  • złe samopoczucie, zawroty i bóle głowy
  • ból brzucha
  • krwawienia poza cyklem menstruacyjnym
  • zaburzenia hormonalne

Podsumowując – antykoncepcja awaryjna spełnia swoją funkcję, kiedy doszło do stosunku bez zabezpieczenia lub zabezpieczenie zawiodło. Kluczowy jest czas zażycia tabletki, ponieważ im później, tym mniejsza jej skuteczność. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, szczegółowe informacje znajdziesz na przykład na stronie twoje-zdrowie24.pl.

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: