Co to jest reumatyzm

Co to jest reumatyzm

Pod słowem reumatyzm kryje się zespół 200 jednostek chorobowych układu mięśniowo-szkieletowego. Tych dolegliwości nie należy utożsamiać z jednym, konkretnym schorzeniem. Wśród chorób reumatycznych wyróżniamy zarówno łagodne zmiany tj. „łokieć tenisisty”, jak i schorzenia, które stanowią zagrożenie dla życia, vide toczeń trzewny. Każda z chorób ma inne objawy, przebieg czy rokowania. Wyżej wspomniane schorzenia łączy fakt, iż dotyczą one narządów ruchu, do których zalicza się stawy, kości, mięśnie, ścięgna i więzadła.

Wbrew pozorom dolegliwości reumatyczne nie dotykają wyłącznie osób w podeszłym wieku. Co roku wzrasta odsetek dzieci i młodzieży dotkniętych schorzeniami reumatycznymi. W przypadku najmłodszych często lekceważy się pierwsze symptomy choroby, tymczasem postponując objawy, narażamy nastolatka na niepełnosprawność.

Przeprowadzone badania wskazują, iż wraz z wiekiem wzrasta częstotliwość występowania schorzeń o podłożu reumatycznym. Wśród najpopularniejszych jednostek chorobowych wyróżnia się: chorobę zwyrodnieniową stawów, bóle okolicy kręgosłupa i zmiany okołostawowe. Artropatie zapalne tj. reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa są rzadziej spotykane. W ich przypadku mamy do czynienia z cięższym przebiegiem i gorszym rokowaniem.

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: