Gorączka reumatyczna

Gorączka reumatyczna

Gorączka reumatyczna to choroba autoimmunologiczna, która swoim działaniem obejmuje cały organizm i objawia się głównie dolegliwościami stawowymi. Organizm w przebiegu gorączki reumatycznej, wytwarza przeciwciała które atakują jego komórki. Główne dolegliwości towarzyszące tej chorobie to przewlekłe bóle stawów oraz zmiany zapalne w ich obrębie. Stan zapalny stawu utrzymuje się przez pewien czas (od kilku do kilkunastu dni) , następnie ustępuje. Niestety nie oznacza to braku nawrotu choroby, jedynie ognisko zapalne ulega przemieszczeniu do innego stawu.

Ponieważ choroba ta nie powoduje niszczenia stawów, wykrycie jej na podstawie obrazu rentgenowskiego może być utrudnione. Rozpoznanie przeprowadza się na podstawie analizy objawów klinicznych i zaburzeń w badaniach dodatkowych. Do najważniejszych objawów należą: wędrujące zapalenia stawów, podskórne guzki, zapalenia serca, rumień brzeżny oraz pląsawica.

Pozostałe objawy towarzyszące tej chorobie to nawracająca gorączka, zwiększony poziom OB oraz leukocytoa. Najgroźniejszą konsekwencją gorączki reumatycznej jest zajęcie przez nią serca. Choroba ta może wywołać niewydolność krążenia oraz uszkodzić zastawkę serca. Pierwsze objawy gorączki reumatoidalnej pojawiają się już w okresie młodzieńczym, jednakże nie są proste do zdiagnozowania. Terapia gorączki reumatycznej polega głównie na podawaniu penicyliny lub niesteroidowych leków zapalnych. W przypadku ciężkiej formy tej choroby, podaje się pacjentowi kortykosteroidy.

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: