Jak skutecznie leczyć bolesność stawów?

Jak skutecznie leczyć bolesność stawów?

Problemy ze stawami to przede wszystkim ból. Często trudny do wytrzymania, paraliżujący i odbierający chęci do jakiegokolwiek działania. Leczenie ma więc charakter złożony, ma niwelować przyczynę choroby, łagodzić ból i zapewnić komfort prowadzonej terapii.
Leczenie chorób stawów, zawsze dostosowane jest do indywidualnego pacjenta. Głównym celem leczenia niezależnie od typu choroby, jest łagodzenie lub usunięcie dolegliwości, a także utrzymanie aktywnego stylu życia. W przypadku chorób stawów, niezwykle ważny jest ruch. Do tej pory, nie pojawił się lek, który pozwoliłby uzyskać 100 procent skuteczności w procesie opóźniania niszczenia chrząstek stawowych.
Leczenie farmakologiczne to przede wszystkim zastosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Pozwalają złagodzić lub wyeliminować uporczywe dolegliwości, a także wywierają korzystny wpływ na kondycję psychofizyczną pacjenta.
Niefarmakologiczne leczenie, to cały szereg rozwiązań, mających na celu poprawę ogólnego funkcjonowania chorego. Ich stosowanie pozwala zredukować objawy chorobowe, a także ilość zażywanych leków. Do niefarmakologicznych metod leczenia zalicza się przede wszystkim profilaktykę oraz odpowiednią edukację w zakresie funkcjonowania układu ruchu. Dodatkowo ważne jest utrzymanie właściwej wagi, ćwiczenia fizyczne wykonywane regularnie i o intensywności dostosowanej do możliwości pacjenta, a w określonych przypadkach także odciążenie stawów (np. poprzez ich czasowe zablokowanie, lub zastosowanie kul, chodzików czy wózków dla pacjentów z ostrymi objawami i zmianami chorobowymi). Coraz częściej stosowana jest także: krioterapia, laseroterapia, leczenie światłem lub kolorami, oraz wiele innych zabiegów poprawiających stan stawów.
Metod leczenia stawów jest wiele, żadna jednak nie przyniesie oczekiwanych efektów, jeżeli będziemy ignorować sygnały wysyłane przez ciało. Bolesność, tkliwość, czy chociażby uczucie sztywnienia stawów, powinny być skonsultowane z lekarzem.

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: