Łuszczycowe zapalenie stawów

Łuszczycowe zapalenie stawów

W przypadku łuszczycowego zapalenia stawów mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem stawów i łuszczycą skóry. Zdarza się, iż schorzenie dotyka inne partie ciała tj. oczy, serce. Czasem łuszczycowe zapalenie stawów prowadzi do miażdżycy. Choroba często różni się przebiegiem. Najczęściej przyjmuje łagodną postać, aczkolwiek zdarza się, iż prowadzi do zniszczenia stawów i kalectwa. Współczesna medycyna dysponuje rozwiązaniami, które pozwalają kontrolować objawy choroby i hamować jej postęp.

Dotychczas naukowcy nie ustalili przyczyny łuszczycowego zapalenia stawów. Podejrzewa się, iż to schorzenie ma podłoże genetyczne, aczkolwiek mutacje nie dają o sobie znać tak długo, aż dodatkowy bodziec nie uruchomi nieprawidłowego procesu zapalnego. Wśród czynników ryzyka wymienia się:

1) predyspozycje genetyczne,

2) zakażenia wirusowe i bakteryjne,

3) urazy mechaniczne,

4) chroniczny stres,

5) niektóre leki.

Przypuszcza się, iż 1/3 chorych na łuszczycę zmaga się z łuszczycowym zapaleniem stawów. Choroba zazwyczaj pojawia się między 30. a 50. rokiem życiem, aczkolwiek może dosięgnąć osoby starsze lub młodsze. Z tym schorzeniem zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ale w zależności od płci łuszczycowe zapalenie stawów przybiera inny przebieg. W przypadku tego schorzenia mamy do czynienia z dużą rozpiętością objawów.

Łuszczycowe zapalenie stawów może przyjąć postać nawracającego zapalenia palca lub obejmować swoim zasięgiem kilka stawów. Zazwyczaj opisane dolegliwości pojawiają się u osób ze zdiagnozowaną łuszczycą, aczkolwiek nie jest to regułą. Czasem chorobie nie towarzyszą zmiany skórne, co utrudnia rozpoznanie schorzenia.

Wśród charakterystycznych objawów łuszczycowego zapalenia stawów w obrębie narządu ruchu wymienia się:

1) ból, sztywność i obrzęk stawów z ograniczeniem ich ruchomości,

2) zapalenie przyczepów ścięgnistych,

3) zapalenie palca,

4) deformację stawów,

5) dnę moczanową.

Symptomów choroby nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczone schorzenie może prowadzić do kalectwa.

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: