Ochrona stawów

Stawy są podatne na obrażenia, dlatego na co dzień warto stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim potrzeba jest zdrowa dieta oraz ćwiczenia fizyczne, obejmujące zarówno ćwiczenia siłowe jak i rozciągające.

Nie należy również unikać konsultacji z lekarzem, jeżeli zaistnieją jakiekolwiek problemy z kondycją naszych stawów (pojawi się ból, zwłaszcza przewlekły). Oprócz tego warto zadbać o odpowiednią suplementację. Na rynku dostępnych jest wiele odżywek na stawy dla sportowców i kulturystów, które mają wpływ na ochronę stawów, ścięgien, więzadeł i chrząstek stawowych. Tego rodzaju preparaty zazwyczaj mają w składzie
kolagen, glukozaminę, chondroitynę. Bywa, iż zawierają oraz chrząstkę rekina. Są też dostępne typowe środki pomagające przy bólach, jak aspiryna czy ibuprofen, ale one, tak jak wszystkie farmaceutyki bardzo obciążają wątrobę i nerki. Ponadto mofą mieć negatywny wpływ na syntezę otoczki kolagenowej, wpływającej na przywracanie poprawnego działania chrząstki stawowej. Dobrze jest dostarczać organizmowi witamin, również ze względu na stawy. Witamina C stanowi na przykład niezbędny składnik podczas powstawania kolagenu, a oprócz tego chroni organizm przed wolnymi rodnikami powodującymi uszkodzenia między innymi w chrząstce stawowej. Podstawowy składnik ścięgien i więzadeł – czyli elastynę, również można przyjmować w ramach profilaktyki – czy to w postaci leków doustnych czy maści. Niektóre składniki preparatów (do kupienia głównie z sklepach z suplementami dla kulturystów) występują naturalnie w ludzkim organizmie, jest wśród nich glukozamina – budulec chrząstek. Dostarczana w suplementach poprawia stan chrząstek stawowych, szczególnie podatnych na uszkodzenia. Z kolei na elastyczność tkanki wpływa chondroityna.

Preparaty bogate w te składniki pozwalają na zmniejszanie bólu spowodowanego przeciążeniem organizmu, a także zwiększają wytrzymałość stawów. Wspomaganie organizmu odpowiednimi odżywkami i witaminami zapewnia stawom ochronę „od środka”. Ruch i zdrowy tryb życia są bardzo ważne, ale nie rozwiążą wszystkich problemów.

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: