Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, zwane też młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów lub chorobą Stilla, jest najczęstszą postacią zapalenia stawów występującą u dzieciach. To schorzenie charakteryzują się nieznaną etiologią. Choroba Stilla zazwyczaj dotyka ludzi w młodym wieku (przez 16. rokiem życia). Towarzyszą jej zmiany w narządzie ruchu oraz objawy pozastawowe.

Przeprowadzone badania wskazują, iż młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, jest schorzeniem o podłożu autoimmunologicznym. W przypadku tego typu chorób mamy do czynienia z sytuacją, iż układ odpornościowy zwalcza własne komórki, w tym przypadku komórki stawów. Niestety, współczesna medycyna nie potrafi wyjaśnić, dlaczego dochodzi do autoagresji. Naukowcy skłaniają się ku hipotezie, że choroba Stilla rozwija się u osób z predyspozycjami genetycznymi, które są narażone na niekorzystne oddziaływanie czynników zewnętrznych.

Obecnie prowadzi się liczne badania, które mają na celu określenie przyczyn młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów. Doświadczenia eksperymentalne wykazały, iż niektóre zmutowane wirusy mogą zapoczątkować choroby o podłożu reumatycznym. Wielu naukowców skłania się ku hipotezie, iż długotrwały stres nasila objawy choroby. Niestety, zmiana stylu życia nie zawsze powoduje ustąpienie objawów. Lekarze nie wykluczają, iż istnieje korelacja pomiędzy hormonami płciowymi a chorobą Stilla. Na tę przypadłość o wiele częściej zapadają dziewczynki. W przypadku młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów mamy do czynienia z mało specyficznymi objawami. Wśród dolegliwości towarzyszących chorobie Stilla wymienia się apatię, brak apetytu i spadek aktywności fizycznej. Młodzieńczemu idiopatycznemu zapaleniu stawów często towarzyszą bóle stawowe i gorączka. Tych objawów nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczona choroba Stilla może doprowadzić do kalectwa.

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: