Reumatyzm a życie codzienne

Reumatyzm a życie codzienne

Jak funkcjonować, kiedy pojawiają się problemy ze stawami?

Stawy są odpowiedzialne za wiele wykonywanych ruchów, stąd ich stan ma wpływ na jakość radzenia sobie podczas codziennych czynności. Choroby reumatyczne powodują, że podczas przeciążania stawu pojawia się ból, a często niektóre ruchy są po prostu niewykonalne.

Ważne jest, aby chory miał zapewnioną odpowiednią opiekę oraz pomoc. Jednak, nie wolno pozwolić na to, by osoba z dolegliwościami reumatycznymi stała się całkowicie niesamodzielna. Wiele czynności da się wykonać bez pomocy innych. Nie należy mylić tu pomagania z wyręczaniem.

Nauczyć się od nowa

Wiadomo, że ból może być bardzo silny, dlatego pacjenci powinni nauczyć się wykonywać pewne czynności tak, by nie nadwyrężać stawów i ich nie przeciążać, a większą część pracy przenieść na mięśnie. Warto zapytać lekarza o możliwe ćwiczenia, które pomogą w nauce wykonywania podstawowych ruchów.

Przydatne narzędzia

Dla osób z reumatyzmem powstały również specjalne urządzenia, takie jak odpowiednie chwytaki pomagające przy podnoszeniu przedmiotów. Zakłada się je na przedramiona, co znacznie ułatwia przenoszenie, np. garnków. Na rynku istnieje również wybór wielu innych urządzeń, jak specjalne otwieracze czy podkładki antypoślizgowe. Ułatwią życie codzienne, nie powodując przy tym nieprzyjemnych dolegliwości związanych z bólem.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: