Skąd ten nagły ból w stawach?

Skąd ten nagły ból w stawach?

Służą człowiekowi przez całe jego życie. Nieustannie narażane na kontuzje, często eksploatowane do granic możliwości. Stawy. Zbyt często zaniedbywane, stają się przyczyną bólu i trudności w poruszaniu. Zmiany w obrębie stawów mogą zachodzić
w sposób bezobjawowy, a sam proces często trwa latami. Oczywiście mogą pojawiać się pewne symptomy, jednak chwilowe problemy, tj. sztywnienie stawów lub lekki dyskomfort w trakcie zbyt długiego chodzenia, najczęściej przypisywane są
zmęczeniu. Dolegliwości te mogą pojawiać się tylko w konkretnych sytuacjach i raczej nie dają powodów do większego niepokoju. Kiedy pojawia się ból, któremu może towarzyszyć także opuchlizna tkanek okołostawowych, konieczna jest wizyta u lekarza. Wiele osób zastanawia się, skąd nagle tak uporczywy ból i narastające problemy w poruszaniu się. Zdecydowana większość przypadków, to kwestia zużywania i mikrourazów chrząstki stawowej. Zbudowana z włókiem kolagenowych i proteglikanów (zawierają siarczan glukozaminy oraz chondroityny), hydroelastyczna tkanka chrząstki, stanowi ochronę dla kości. Pokrywając zakończenia kości, pełni funkcje amortyzujące, a maź stawowa wspomaga jej działanie, zapewniając płynne i swobodne poruszanie się. Kiedy zaczyna brakować mazi, a chrząstka zaczyna tracić naturalną sprężystość, dochodzi do zwiększonego tarcia, co przyczynia się do odsłonięcia unerwionej warstwy chrząstki.
Bóle stawów mogą być wywoływane przez różne czynniki. Jednak ich pojawienie się, to sygnał o mocno już zaawansowanym procesie deformacyjnym zachodzącym w obrębie stawów. Bezpośrednią przyczyną bólu są wiec zmiany struktur stawowych, które mogą być następstwem, m.in.:
wieku,
przewlekłej choroby,
otyłości,
zbyt dużego obciążenia na jakie narażane były stawy, przez dłuższy okres czasu,
nieprawidłowej diety,
siedzący tryb pracy,
zbyt intensywny wysiłek,
niedoleczona angina.
Ból stawów może pojawić się praktycznie w każdym wieku i w praktycznie każdej partii ciała. Nigdy nie należy go ignorować, ponieważ nawet chwilowe jego złagodzenie, nie oznacza końca problemów. Odpowiednie leczenie, stała kontrola medyczna, a także zmiana niezdrowych nawyków, są niezwykle pomocne przy walce z bólami stawowymi.

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: