Co oznacza strzelanie stawów?

Co oznacza strzelanie stawów?

Charakterystyczne „strzelanie” stawów podczas wstawania czy uginania kolan może być oznaką poważnych chorób.

Część osób podczas wykonywania czynności obciążających kolana, wchodzeniu po schodach czy podczas przeciągania może doznać uczucia „strzelania” stawów. Nie zawsze oznacza to, że dzieje się coś złego. Jeśli jednak powtarza się to dość często i towarzyszy temu ból, warto udać się do lekarza.

Wiele osób w sytuacji stresującej „strzela” palcami, aż usłyszy charakterystyczny dźwięk, który oznacza wydobycie się banieczek gazu z płynu stawowego. Taki sam charakterystyczny trzask towarzyszy innym czynnościom, np. prostowaniu kolan.

Zapalenie

Takie trzaski mogą być oznaką choroby stawów, a konkretnie reumatoidalnego zapalenia stawów. Uważa się, ze jest to dolegliwość autoimmunologiczna, gdzie organizm sam niszczy własne komórki czy tkanki. W momencie, kiedy charakterystyczny trzask zaczyna pojawiać się częściej, a przy okazji pojawia się ból, warto wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje na wizytę u ortopedy. Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą o tyle niebezpieczna, że może mieć wpływ również na narządy wewnętrzne.

Uszkodzenie chrząstki

„Strzelanie” stawów może być również objawem uszkodzenia chrząstki stawowej i braków mazi stawowej. Chrząstka pełni rolę amortyzatora, zabezpiecza stawy i miejsca unerwione przed urazami. Jeśli zaczyna się ścierać, może to oznaczać dalsze, bardzo poważne uszkodzenia w stawach. Nie warto więc bagatelizować problemu, a jak najszybciej udać się do lekarza w celu diagnozy i wybrania odpowiedniego leczenia.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: