Trudna diagnostyka w reumatyzmie

Trudna diagnostyka w reumatyzmie

Reumatyzm to tak naprawdę grupa różnych schorzeń, z których każde ma inne podłoże i cechy. Co badać, by mieć pewność? Przyjęło się, ze choroby reumatyczne to dolegliwość ludzi starszych. Tymczasem zmagać się może z nimi również młodzież. Są to zazwyczaj choroby układu immunologicznego, objawiające się stanem zapalnym stawów. Najczęściej określenie „reumatyzm” stosuje się w odniesieniu reumatoidalnego zapalenia stawów, jednak w grupie znajdują się też schorzenia jak zwyrodnienie stawów, twardzina, toczeń rumieniowaty.

Dobrze postawiona diagnoza zależy od właściwie dobranych metod badań i sposobu ich wykonania.Ważnym elementem diagnozy są badania laboratoryjne krwi: morfologia czy badania immunologiczne. Nie dają one jednak całkowitej pewności i pełnego obrazu, stąd często idą w parze z innymi, np. badaniem płynu stawowego. Polega to na pobraniu, za pomocą cienkiej igły, płynu z chorego stawu, na którym następnie wykonuje się badania. Ważne mogą okazać się inne badania, jak rentgen, ultrasonografia, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.

Dają one pełen obraz tego co właściwie dzieje się w określonym miejscu i do czego można to podporządkować. Tomografia i rezonans potrafią rozpoznać zmiany już w bardzo wczesnym stadium ich rozwoju. Odpowiednia diagnostyka w przypadku chorób reumatycznych i wczesne działanie są bardzo ważne, ze względu na znamienne skutki. Nieleczone mogą prowadzić, np. do poważnych uszkodzeń stawów, ich trwałego unieruchomienia i wystąpienia znacznej niepełnosprawności, nie wspominając o ostrym, dającym się we znaki bólu.

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: