Zdrowe stawy, czyli co jeść, by dłużej żyć

Zdrowe stawy, czyli co jeść, by dłużej żyć

Nie od dziś wiadomo, że to co jemy, ma duży wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Warto pamiętać, że wybór odpowiednich składników pokarmowych, pozwala skutecznie chronić stawy, a nawet zmniejszać dolegliwości chorobowe.
Chociaż na co dzień nie myślimy o nich, to nasze stawy wymagają odpowiedniej pielęgnacji i odżywiania, aby mogły nam służyć długo i bezproblemowo. Odpowiednia dieta zapewnia prawidłowe funkcjonowanie stawów, poprzez dostarczanie poszczególnych składników odżywczych. Dzięki poszczególnym produktom, można nie tylko chronić stawy, ale i leczyć stany zapalne, a nawet łagodzić ból.
Chcąc mieć zdrowe, silne i sprawne stawy, koniecznie zapoznaj się z poniższą listą produktów, które sprzyjają nie tylko chrząstkom, ale i całemu organizmowi.
1.        Nabiał – bogate źródło białka, które stanowi budulec dla chrząstek stawowych. Co więcej, nabiał to nie tylko białko, ale i ważne źródło naturalnego wapnia, który z fosforem odpowiada za prawidłową strukturę kości i zęby.
2.        Zboża i rośliny strączkowe – przede wszystkim produkty pełnoziarniste, które stanowią bogate źródło błonnika (wspomaga utrzymanie prawidłowej masy ciała), oraz witamin z grupy B, które pomagają łagodzić objawy stresu przyczyniającego się do powstawania zmian chorobowych w mazi stawowej.
3.        Ryby, oliwa, czosnek – pomagają zwalczać stany zapalne (obecność witaminy D i E), a także korzystnie wpływają na ruchomość stawów (kwasy omega-3). Wywierają także dobry wpływ na przemianę materii, co sprzyja utrzymaniu odpowiedniej masy ciała.
4.        Warzywa i owoce – to bogate źródło antyoksydantów (tj. beta-karoten, witamina C, czy flawonoidy). Składniki te skutecznie hamują procesy zwyrodnieniowe, a także opóźniają starzenie się stawów. Wspomagają wytwarzanie kolagenu (budulec chrząstek i ich prawidłowe funkcjonowanie).
Dobrze zbilansowana dieta, pozwala nie tylko wzmacniać i chronić stawy, ale i wywiera pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Wystarczy odpowiedni dobór składników, by wzmocnić odporność, poprawić metabolizm, opóźnić proces starzenia, a nawet zapewnić sobie dobre samopoczucie.

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: