Zwyrodnienie stawów

Jeshoots.com z Unsplash
Jeshoots.com z Unsplash

Zwyrodnienie stawów to choroba, która prowadzi do poważnych problemów z wykonywaniem codziennych czynności, utrudnia także chodzenie. Ma kilka przyczyn bezpośrednich, które są ze sobą połączone. Po pierwsze, degradacji ulega chrząstka stawowa, która zapewnia odpowiedni poślizg między naszymi stawami.

Wiele form zwyrodnienia stawów.

Choroba może polegać także nie na degradacji, a na niedostatecznej syntezie chrząstki, lub na nieprawidłowych właściwościach tej substancji. Choroba najczęściej dotyka osoby starsze – wśród Polaków cierpi na nią ponad piętnaście procent ludzi. Prowadzi do kalectwa, związanego z problemami z poruszaniem się. W przypadku osób w wieku powyżej siedemdziesiąt pięć lat, na tę chorobę cierpi aż osiemdziesiąt procent ludzi. Zwyrodnienie stawów przyjmuje wiele form. Atakuje zarówno stawy rąk, jak i stopy, biodra, kolana i wszystkie inne pozostałe stawy w naszym organizmie. Choroba może objawiać się w formie ostrej lub przewlekłej. Pierwsze objawy pojawiają się około sześćdziesiątego roku życia, częściej u kobiet, niż u mężczyzn.

TAGI: Degradacja chrząstki stawowej, niedostateczna synteza chrząstki,problemy z poruszaniem, forma ostra lub przewlekła choroby stawowej.

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: