Reumatyzm jest pojęciem potocznym, pod którym rozumie się 200 jednostek chorobowych układu ruchu. Dolegliwości reumatycznych nie należy utożsamiać z jednym, konkretnym schorzeniem. Poszczególnym chorobom towarzyszą różne symptomy. W przypadku choroby stawowej początkowo mamy do czynienia z ogniskowym zwyrodnieniem lub zużyciem chrząstki stawowej, która wyściela powierzchnie kości, tworzące staw. W tym samym czasie dają dokonują się zmiany w tkance podchrzęstnej kości, a następnie wyrośla kostne (osteofity) na brzegach stawów. W pewnym momencie pojawia się odczyn zapalny stawów, który stymuluje proces zwyrodnieniowy stawu.
Wskutek drażnienia tkanek miękkich torebki stawowej chory zaczyna odczuwać ból. Jednocześnie wyniki morfologii nie budzą podejrzeń. W przypadku OB, CRP i leukocytozy mamy do czynienia z niewielkimi odchyleniami od normy. W przypadku chorób zapalnych stawów objawy są nieco inne. Zapalenie stawu rozpoczyna się od błony maziowej, czyli tkanki, która wyściela wewnętrzną jamę stawu. W tym przypadku proces zapalny ma charakter przewlekły.
Jeśli w stosownym czasie nie zostanie podjęte leczenie, postępujący proces zapalny do ograniczenia ruchomości stawu, czyli kalectwa. Często chorobom zapalnym stawów towarzyszy zanik mięśni, zapalenie naczyń, zapalenie nerek, śródmiąższowe zapalenie płuc, zapalenie osierdzia, anemia i zmiany skórne. Osoby, dotknięte schorzeniami reumatycznymi, często mają gorączkę lub stany podgorączkowe.
*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.