Sprawdź czy Twoje stawy też są zagrożone

Sprawdź czy Twoje stawy też są zagrożone

W naszym społeczeństwie, wciąż pokutuje przekonanie, że stawy zużywają się i na starość boleć po prostu muszą. Oczywiście wiek odgrywa kluczową rolę w procesie zachodzących zmian w obrębie stawów, jednak w grupie ryzyka może znaleźć się każdy.
Cywilizacja to błogosławieństwo dla technologii i rozwoju przemysłowego, jednak zdecydowanie gorzej wpływa na zdrowie człowieka. Żyjąc w nieustannym stresie, biegu i pod nieustanną presją czasu, zapominamy o własnym zdrowiu. Niewłaściwe odżywianie, a także brak ruchu, to ogromny problem wielu współczesnych ludzi.
Właściwa pielęgnacja układu ruchu, pozwala cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją, przez wiele długich lat. Nasze stawy nie muszą być kolejnym potwierdzeniem stereotypowych teorii, że każdy stary człowiek odczuwa przykre dolegliwości, wynikające z dysfunkcji stawów. Już teraz, w prosty sposób można się przekonać, czy znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka chorób układu ruchu.
Istnieje wiele różnych czynników przyczyniających się do powstawania patologii w obrębie stawów i tkanek okołostawowych. Do podstawowych, można zaliczyć:
•        nadwagę lub otyłość – długotrwała nadwaga to duże obciążenie dla stawów, co w negatywny sposób wpływa na ich funkcjonowanie. Jak twierdzi wielu specjalistów, wskaźnik BMI ((tzw. body mass index, czyli masa ciała podzielona przez kwadrat wysokości wyrażonej w metrach) na poziomie wyższym niż 25, to już zwiększone stałe obciążenie dla stawów,
•        zewnętrzne obciążenie stawów, wynikające z rodzaju wykonywanej pracy, lub uprawianego sportu (np. kulturystyka, kolarstwo, a także praca przy młocie pneumatycznym, czy też wymagająca podnoszenia ciężkich przedmiotów, częstego zginania kończyn, dużej aktywności fizycznej),
•        niewłaściwa gospodarka mineralna kości – zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka gęstość mineralna kości, przyczyniają się do powstawania zmian chorobowych stawów,
•        zbyt niski poziom estrogenów (żeńskiego hormonu płciowego), który chroni także stawy,
•        przebyte urazy i kontuzje, zarówno kończyn jak i kręgosłupa,
•        złe nawyki żywieniowe,
•        zbyt niska aktywność fizyczna,
•        cukrzyca,
•        niewydolność nerek,
•        nadużywanie alkoholu i leków,
•        predyspozycje genetyczne.
Przyglądając się liście czynników zwiększających ryzyko chorób stawów, widać wyraźnie, że nie zawsze mamy wpływ na ich występowanie. Ważne jest jednak, aby w miarę możliwości redukować te, które stanowią efekt świadomie podejmowanych decyzji.

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: