Bolące kolana

Bolące kolana

Ból kolan może oznaczać wiele poważnych schorzeń.

Problemy ze stawami kolanowymi zwykle powodowane są przeciążeniami lub urazem, zwłaszcza wtedy, gdy boli tylko jedno z kolan. Jeśli jednak ból utrzymuje się długo i dotyczy obu, warto zasięgnąć opinii lekarza. Może się okazać, że powodem jest niszczenie chrząstki stawowej.

Bolące kolano? Być może to choroba

Być może powodem jest jedna z chorób przewlekłych, która powoduje niszczenie stawu poprzez odkładający się w nim kwas moczowy. Mowa o dnie moczanowej, potocznie zwanej artretyzmem. Objawia się silnym bólem i obrzękiem wokół stawu. Charakteryzują ją ataki trudnego do zniesienia bólu, które zwykle trwają kilka dni, nawet to kilku tygodni. Powodem dolegliwości może być też jedno ze schorzeń reumatycznych, jak reumatoidalne zapalenie stawów czy ich zwyrodnienie. Choroby te nie charakteryzują się typowymi dla artretyzmu atakami, mogą jednak przysparzać ból i zmniejszać ruchomość stawu.

Kolana a sport

Najczęściej ból stawu kolanowego powodują jednak przeciążenia. Problemy z kolanami mają bardzo często sportowcy albo osoby aktywne fizycznie. Takie osoby narażone są również na dodatkowe urazy, co również może powodować dolegliwości bólowe w obrębie stawu kolanowego. Bez względu na to co wywołało ból, najlepiej od razu udać się do lekarza. Kolana odpowiadają za utrzymanie ciężaru ciała oraz sprawność ruchową dlatego należy zwracać uwagę na każde nieprawidłowości.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: