Chorobami, które mogą dotknąć staw kolanowy są: zapalenie stawów (zdarzające się często, zwłaszcza wśród osób starszych), zwyrodnienie stawów, artretyzm (dna moczanowa zajmuje nie tylko stawy drobne, z czasem schorzenie rozprzestrzenia się na inne części układu ruchowego). Stan zapalny stawów spowodowany jest na ogół zmianami reumatycznymi czy zwyrodnieniowymi. Może jednak być wynikiem innych schorzeń.
Objawy.
Najczęściej dochodzi do jednoczesnego zapalenia kości i stawów – wtedy chrząstka ulega zużyciu, a kości zaczynają się o siebie ocierać. Charakterystycznymi objawami chorób stawów kolanowych są przede wszystkim obrzęk, zaczerwienienie, trudności w poruszaniu się oraz silny ból. Często dolegliwościom towarzyszy gorączka oraz ogólna zła kondycja pacjenta.
Leczenie.
Leczenie opiera się na redukcji stanu zapalnego oraz zmniejszenia bólu. Stosuje się zarówno farmaceutyki jak i fizykoterapię. Czasami konieczne jest usunięcie nadmiaru płynu z torebki stawowej, a w ostatecznych przypadkach – zabieg chirurgiczny (zakładający usunięcie chorobowo zmienionej maziówki bądź wszczepienie protezy). Stawy kolanowe są oprócz tego tą częścią układu ruchowego, która jest najbardziej narażona na wszelkiego rodzaju urazy. Mogą one dotyczyć zarówno ludzi młodych, uprawiających sport, jak i starszych (u których struktura stawów nie jest już tak odporna na urazy jak dawniej). Staw kolanowy jest zmodyfikowany zawiasowo – oprócz ruchów prostowania i zginania występują w nim również ruchy rotacji (jednak tylko wtedy, gdy kolano jest zgięte – w kolanie wyprostowanym takie ruchy są niemożliwe).
Budowa kolana.
Ta część kośćca składa się z torebki stawowej, chrząstki stawowej, łąkotki bocznej i przyśrodkowej a także więzadeł (wewnątrzstawowych przednich i tylnych, oraz zewnątrzstawowych bocznych i przyśrodkowych).
Obrażenia stawu kolanowego najczęściej wiążą się z urazami mechanicznymi. Występują one głównie w takich dyscyplinach sportowych jak piłka nożna, sporty kontaktowe, narciarstwo, tenis, kulturystyka, trójbój (podnoszenie ciężarów). Najczęściej dochodzi do uszkodzeń w obrębie połączeń mięśniowo – ścięgniastych, zdarzają się jednak także poważniejsze kontuzje – dotyczące na ogół więzadeł (a konkretnie stabilizatorów torebkowo – więzadłowych). Wyróżnia się nawet kilka typów tego urazu, ze względu na to, jak dochodzi do uszkodzeń.
Najczęstrze urazy.
Urazy mogą występować również w wyniku lekceważenia wcześniejszych, pozornie niegroźnych obrażeń. Tak dzieje się na przykład w przypadku uszkodzeń łąkotek. Niestety – dość często ten element stawu kolanowego ulega kontuzji. Na ogół ma wtedy miejsce przemieszczenie łąkotki do stawu, a następnie jej rozerwanie (poprzez szybki ruch prostowania kolana). Jak zatem łatwo zauważyć – bardzo ważnym jest, by sport uprawiać rozsądnie, bacząc na to, by ryzyko kontuzji było jak najmniejsze. Na co dzień zaś- dobrze jest profilaktycznie dbać o stawy kolanowe, stosując regularne, nieforsowne ćwiczenia, zdrową dietę, oraz suplementację.
Tagi: Staw kolanowy, stabilizator torebkowo-więzadłowy, kontuzje, struktura stawów, protezy, farmaceutyki, fizykoterapia.
*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.