Jak chronić stawy przed urazami?

Jak chronić stawy przed urazami?

Dolegliwości bólowe stawów nie dotyczą już tylko i wyłącznie ludzi starszych. W wyniku np. kontuzji – borykają się z nimi również osoby młode. Poważny uraz stawu jest jednym z najbardziej bolesnych doświadczeń. Zaniedbany, niesie wiele poważnych powikłań oraz znacznie upośledza nasze zdolności ruchowe wpływając na obniżenie jakości życia.

Co zatem zrobić aby odpowiednio zadbać o nasze stawy? Czy możemy w ich przypadku „zapobiegać”, a nie tylko „leczyć”? Okazuje się, że tak!

Przykazania zdrowych stawów

Istnieje szereg wielu zasad oraz reguł, do których powinniśmy się stosować żeby jak najdłużej cieszyć się zdrowymi stawami. Poniżej kilka z nich:

1. Utrzymuj prawidłową masę ciała!

2. Zmieniaj często pozycję w trakcie pracy.

3. Uprawiaj sport! Ćwiczenia fizyczne poprawiają stan układu kostno-stawowego.

4. Odżywiaj się zdrowo.

5. Niepotrzebnie nie narażaj swojego ciała na kontuzje np. poprzez podnoszenie zbyt ciężkich rzeczy.

6. Odwiedzaj regularnie lekarza.

Przestrzeganie powyższych punktów  – jak uczulają lekarze – jest niezwykle istotne, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowym ciałem i pozostać aktywnym do późnej starości.

Za duży brzuszek

Nadwaga i otyłość są dla stawów zabójcze.  Regularne obciążenie stawów biodrowych, kolan, pleców i stóp przyczynia się do ich deformacji oraz podatności na kontuzje. Postarajmy się zrzucić zbędne kilogramy zanim będzie na późno.

Stawy w pracy

Nie tylko wytężona praca fizyczna naraża nas na ryzyko poważnego urazu. Kilkugodzinne przebywanie w tej samej pozycji skutkuje sztywnieniem stawów i mięśni. Kiedy nie mamy możliwości częstego wstawania od biurka – dobrze jest zmieniać pozycję oraz wykonywać „ćwiczenia” kolan i stawu skokowego pod stołem.

Sport

Ćwiczenia należy dostosować do swoich możliwości fizycznych. Przeciążenie organizmu nadmiernym ruchem przyniesie efekt odwrotny do zmierzonego. Warto zacząć od lekkich form prozdrowotnych np. aqua fitnessu.

Właściwa dieta

Aby zachować stawy w dobrej kondycji należy spożywać pokarmy bogate w wapń, magnez, białko oraz witaminy: B, C i D. Glukozamina, dostępna w postaci suplementów diety, również okazuje się sporym sprzymierzeńcem.

Wizyty kontrolne u lekarza

Należy bezwzględnie pamiętać o kontrolnych wizytach u lekarza, zwłaszcza jeśli jakikolwiek niepożądany objaw utrzymuje się powyżej 3 dni. Niestety chorzy często zgłaszają się do lekarzy zbyt późno.

O swoje stawy warto zatroszczyć się jak najwcześniej, aby nie tylko uniknąć  ich „trzeszczenia”, ale też innych niepożądanych chorób.

Natalia Herzog

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: