Choroby zapalne a choroby reumatyczne

Choroby zapalne a choroby reumatyczne

Nie każda choroba zapalna związana jest z reumatyczną, natomiast każda choroba reumatyczna wiąże się ze stanem zapalnym. Choroby reumatyczne to bardzo rozległa grupa. Zalicza się do nich m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, twardzinę, zwyrodnienie stawów czy osteoporozę.

Są bardzo trudne do zdiagnozowania, gdyż w wielu przypadkach objawy nakładają się na siebie, są bardzo podobne. Ich cechą wspólną są różne stany zapalne.

Stany te występują na ogół w tkance łącznej i są związane z reakcją autoimmunologiczną. Charakteryzuje je często ból, obrzęk. Przyczyny są różne, od niedoboru podstawowych pierwiastków po skłonności genetyczne.

Choroby zapalne

Choroby zapalne natomiast mogą wiązać się z dolegliwościami bólowymi w stawach. Jednak nie zawsze tak jest. To jeszcze szersza grupa chorób, która dotyczy zaburzeń w możliwie każdej partii ciała. Jedną z podgrup są choroby zapalne układu pokarmowego, np. jelit. Tak samo, jak w przypadku chorób reumatycznych, choroby zapalne wiążą się przede wszystkim z bólem.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: