Próby lateksowe

Próby lateksowe

Badanie na obecność antygenów może stwierdzić, czy u pacjenta rozwija się choroba reumatyczna. Ból, opuchlizna w obrębie stawu mogą być przyczyną nie tylko urazu, ale i poważnej choroby reumatycznej.

Częste badania, jakie wykonuje się w celu jej zdiagnozowania to badanie krwi, biochemiczne, badanie płynu stawowego i wszelkie badania obrazowe, jak np. rentgen. Jedną z popularnych metod diagnozy jest tzw. odczyn lateksowy.

Odczyn lateksowy – co to takiego?

Badanie to pozwala wykryć czynnik reumatoidalny, który jest antyprzeciwciałem. Stwierdzenie jego występowania może przesądzić o rozpoznaniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Badanie polega na pobraniu płynu ustrojowego od pacjenta, który następnie inkubuje się z cząsteczkami lateksu pokrytymi odpowiednimi przeciwciałami.

Jeśli w organizmie występuje czynnik reumatoidalny, czyli podejrzany antygen, następuje aglutynacja. Co to znaczy? Następuje swoiste zlepienie się cząsteczek lateksu, co zdecydowanie może świadczyć o chorobie reumatycznej. Wyniki badania odczytuje lekarz i to on, porównując próbę lateksową z innymi badaniami, decyduje o tym jaka będzie najodpowiedniejsza terapia i leczenie.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: