Jak chronić stawy podczas biegania

Jak chronić stawy podczas biegania

Bieganie to sport, który znacznie przeciąża stawy kolanowe. Rozpoczęcie treningów bez przygotowania i konsultacji z lekarzem, może spowodować znaczne zmiany degeneracyjne w kolanach. Jeśli masa ciała jest zbyt duża, należy ją niezwłocznie zredukować, aby kolana nie były aż tak obciążone. Ważne jest także wzmacnianie mięśni, na przykład za pomocą ćwiczeń na przyrządach z ciężarami.

Konieczna rozgrzewka.

Nie wolno zbiegać z górki, gdyż to niezwykle obciąża stawy i w czasie takiego zbiegu może stać się coś złego. Oczywistą czynnością dla każdego biegacza jest rozgrzewka. Bez niej, nie powinno rozpoczynać się biegania. Na początku naszej przygody z bieganiem konieczne jest powolne zwiększanie wyników – jeśli nastąpi to zbyt szybko, może dojść do urazów z przeciążenia. Warto pomyśleć o odpowiednich butach, które będą stabilizowały stawy. Nie powinno biegać się zbyt często po chodnikach i betonie – warto na treningi udać się do lasu lub na polne drogi. Wtedy wstrząsy są o wiele słabsze, a kolana nie ulegają degradacji.

TAGI: Treningi bez przygotowania i konsultacji, zmiany degeneracyjne w kolanach, odpowiednie buty, trening w lesie.

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: