Jak rozpoznać reumatyzm?

Jak rozpoznać reumatyzm?

Niestety, współczesna medycyna wciąż nie jest w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi, co przyczynia się do wystąpienia schorzeń reumatycznych. Wśród czynników zwiększających ryzyko wyróżnia się:

1) niedoleczone infekcje wirusowe,

2) stres,

3) gwałtowne zmiany hormonalne,

4) urazy,

5) nadwagę,

6) brak ruchu,

7) wiek.

Poszczególne jednostki reumatyczne różnią się objawami. Do najczęściej występujących symptomów zaliczamy:

1) bóle krzyża,

2) opuchnięte i zaczerwienione stawy,

3) sztywność w kolanach. W początkowych stadiach choroby może pojawić się zapalenie oczu lub tęczówki.

Bóle stawów obu rąk oraz uczucie sztywności zwiastują reumatoidalne zapalenie stawów, czyli ciężką chorobę układu immunologicznego. Ta dolegliwość dotyka 1 na 100 osób. Przeprowadzone badania wskazują, iż na tę podstępną chorobę dwukrotnie częściej zapadają kobiety. Pierwsze dolegliwości pojawiają się ok. 25.-50. roku życia. W związku z tym, iż są one mało specyficzne, często przechodzą niezauważone. Symptomów choroby nie można lekceważyć. Nieleczone reumatoidalne zapalenie stawów grozi kalectwem.

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: