Nowotwory pierwotne stawów

Nowotwory pierwotne stawów

Jednymi z chorób reumatycznych są nowotwory, m.in. nowotwory pierwotne stawów. Do nowotworów pierwotnych stawów zaliczany jest maziówczak oraz mięsak maziówkowy. Nowotwory te należą do grupy mięsaków tkanek miękkich. Charakteryzują się powstawaniem niebolesnych guzów, a w okolicach stawów niebolesnym zniekształceniem zarysów kończyny. Jego występowanie często mylnie kojarzy się z przebytym urazem.

Dolegliwości bólowe pojawiają się zazwyczaj dopiero w późnym okresie rozwoju choroby. Maziówczak złośliwy to guz pierwotny, najczęściej występujący w okolicach stawu kolanowego, rzadziej w okolicach stawów stopy, stawu skokowego, łokciowego czy ręki. Może być trudny do zdiagnozowania wtedy, kiedy występuje w miejscach nietypowych jak np. ściana brzucha. Nowotwór może wystąpić u każdego, jednak najczęściej odnotowuje się go u osób między 20 a 40 rokiem życia. Objawy choroby to bóle i obrzęk lub narastanie guzka. Leczenie polega najczęściej na wycięciu zmiany bądź w ostateczności na amputacji chorej kończyny. Jest to nowotwór występujący bardzo rzadko.

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: