Maź w stawach

Maź w stawach

Staw zawiera ruchome elementy. Podobnie jak w przypadku maszyn, ruchome elementy stawu bez odpowiedniego zabezpieczenia szybko zaczęłyby się ścierać. W naszych stawach takim zabezpieczeniem jest maź stawowa. W takich stawach, jak staw kolanowy, maź stawowa jest wydzielana w bardzo dużych ilościach przez torebkę stawową. Maź tworzy wtedy specjalny rodzaj tkanki, zapewniający najwyższą formę nawilżenia elementów – zwana jest wtedy fałdem maziowym.

Kaletki maziowe.

Podobna sytuacja zachodzi w przypadku uwypuklenia mazi na zewnątrz stawu. Kaletki maziowe także występują w stawie kolanowym i łączą się bezpośrednio z jamą stawu. Taka kaletka stanowi kanał, który ułatwia poruszanie mięśniami oraz ścięgnami. Maź stawowa ma odpowiedni skład. Zapewnia odżywienie elementów stawu, które są w naturalny sposób oddzielone od reszty organizmu. Sprawia także, że chrząstka jest odpowiednio odżywiona i nie ma problemów z zapaleniami lub zakażeniami we wnętrzu stawu. Składa się w dużej mierze z kolagenu oraz proteoglikanów.

*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: