Reumatyzm wciąż bywa utożsamiany z chorobą, która dotyka osoby w podeszłym wieku. Często lekceważy się pierwsze objawy, które towarzyszą zwyrodnieniu stawów. Nie warto odkładać wizyty u lekarza, ponieważ nieleczony reumatyzm prowadzi do niepełnosprawności. Pod terminem reumatyzm kryje się grupa chorób, którym towarzyszą przewlekłe zmiany zapalne w obrębie tkanki łącznej, wywołane najczęściej reakcją autoimmunologiczną.Gościec objawia się zmianami w obrębie stawów i kości, którym towarzyszą dolegliwości bólowe. W skrajnych przypadkach może dojść do ograniczenia ruchomości stawów.
Wśród czynników sprzyjających wystąpieniu reumatyzmu wyróżnia się:
1) zmiany genetyczne naukowcy odkryli, że u osób, które cierpią na reumatoidalne zapalenie stawów, występuje polimorfizm pojedynczego nukleotydu. U ludzi, którzy nie zmagają się z gośćcem, nie stwierdzono zmian DNA
2) nadwaga dodatkowe kilogramy obciążają układ kostny i tym samym narażają stawy ruchome (biodra, kolana, kostki) na zmiany zwyrodnieniowe
3) wrodzone i nabyte wady postawy
4) niewłaściwa dieta uboga w wapń i obfitująca w wysokoprzetworzoną żywność zawierającą fosforany. Te ostatnie zmniejszają przyswajalność wapnia i magnezu 5)wiek organizm człowieka można porównać do samochodu, którego części zużywają się w miarę upływu czasu.
*Treści zawarte na serwisie Chronstawy.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Chronstawy.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.